Przyczyny łuszczycy

Zmiany skórne wywołane łuszczycą najczęściej pojawiają się na dłoniach, głowie i paznokciach. Walka z tym schorzeniem powinna być prowadzona nieustannie, bo całkowite wyeliminowanie objawów nie jest możliwe. Należy stosować nie tylko odpowiedni krem na łuszczycę, ale też prowadzić zdrowy tryb życia. Wtedy choroba będzie przebiegać łagodniej.

Łuszczyca skąd się bierze i jakie są jej objawy?

Na temat łuszczycy napisano już mnóstwo artykułów naukowych. Każdy jednak przechodzi tę chorobę indywidualnie i musi wypracować swój model leczenia. Za źródło schorzenia podaje się najczęściej czynniki genetyczne albo autoimmunologiczne (organizm sam atakuje swoje tkanki). Natomiast czynnikami sprzyjającymi budzeniu się łuszczycy są m.in. różnego rodzaju stany zapalne w organizmie. Oprócz tego pojawieniu się schorzenia mogą sprzyjać także niektóre leki, w tym antybiotyki i betablokery. Niebezpieczne są też uszkodzenia skóry, np. otarcia czy poparzenia słoneczne. Co więcej, liczy się również zdrowy sen, odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta oraz unikanie negatywnych emocji. Stres jest dużym zagrożeniem dla zdrowia ogólnie, dlatego unikanie go to podstawa troski o siebie. Te wszystkie czynniki mogą wywołać zmiany łuszczycowe, dlatego trzeba dbać o swoje zdrowie w każdym aspekcie.

Jakie są objawy łuszczycy? Kilka najważniejszych symptomów choroby.

Łuszczyca pojawia się najczęściej w takich miejscach na ciele jak: dłonie, stopy, dolna część kręgosłupa, pośladki, paznokcie i skóra głowy. W dalszym rozwoju choroby skóra się staje bardziej wrażliwa na dotyk. Potarcie wywołuje krwawienie na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych. Jest to objaw Auspitza.

Pierwsze objawy to czerwonobrunatne wykwity skórne, drobnopłatowe. Miejsca zmienione chorobowo łuszczą się, a po zdrapaniu srebrzystych łusek skóra błyszczy się i jest gładka. Aktywna postać łuszczycy to objaw Kobnera. W miejscu uszkodzenia naskórka pojawiają się charakterystyczne zmiany dla łuszczycy. Stopniowo zmiany skórne powiększają się, a warstwa łusek rogowacieje i przybiera nierównomierną, chropowatą powierzchnię. W przebiegu łuszczycy spotyka się też wysyp mniejszych krostek, które pojawiają się w następstwie przeżywania silnego stresu.

Jaki jest najlepszy lek na łuszczycę?

Łuszczycę można leczyć kilooma sposobami. Przede wszystkim stosowane są naświetlania, czyli fototerapia, oraz wybrany krem na łuszczycę bądź inne leki. Oczywiście rodzaj leczenia i jego intensywność zależy od stopnia zaawansowania choroby i konkretnego przypadku. Stosuje się więc leczenie miejscowe bądź ogólnoustrojowe. W razie większych zmian skórnych i ostrych zmian zapalnych konieczne jest leczenie skojarzeniowe. Trzeba dopasować odpowiedni krem na łuszczycę, który pomoże zminimalizować objawy. Zazwyczaj są to maści i żele przeciwzapalne. Takie preparaty zmniejszają także swędzenie, koją i pielęgnują podrażnioną skórę.

Oczywiście trzeba pamiętać o aktywności na świeżym powietrzu i zdrowym odżywianiu. Mniej stresu, więcej pozytywnego myślenia i odstawienie używek to najlepsza profilaktyka i wspomożenie leczenia.