Problemy z cerą w okresie dojrzewania

Okres dojrzewania to czas, w którym cera często pozostawia wiele do życzenia. Wszystko to spowodowane jest zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmach nastolatków. Nie oznacza to jednak, że problemy skórne nie dotykają osób, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą.

Wągry na nosie i inne zmiany skórne

W czasie dorastania z powodu zmian hormonalnych produkcja łoju przez naszą skórę jest u większości nastolatków bardzo nasilona. Najwięcej łoju pojawia się najczęściej na czole, nosie oraz brodzie. Najczęściej pojawiające się u nastolatków zmiany skórne to pryszcze oraz wągry. Pryszcz powstaje, gdy w ujściach gruczołów łojowych zaczną rozwijać się bakterie. Pryszcze to najczęściej czerwone wykwity wypełnione ropą. Czasem zmiany takie są nawet bolesne – ból pojawia się przy ich dotykaniu. Przytkane gruczoły łojowe to z kolei prosta droga do powstania wągrów, które pojawiają się w postaci czarnych, nieestetycznych kropek na naszej twarzy. Najczęściej występującymi są wągry na nosie, ale oczywiście mogą one powstawać także w innych miejscach – na brodzie, czole, a nawet poza naszą twarzą – często pojawiają się na plecach. Pryszcze, równie często co wągry, występują na całym ciele. Zmiany skórne w okresie dojrzewania mogą stać się dużym kompleksem nastolatka i negatywnie oddziaływać na jego psychikę. Dlatego też warto zająć się tym problemem nie tylko od strony medycznej, ale także i psychologicznej.

Jak walczyć z trądzikiem młodzieńczym?

Podstawowym sposobem zwalczania zmian skórnych jest prawidłowa pielęgnacja. Dzięki niej cera będzie wyglądać dużo lepiej, a to przełoży się także na lepsze samopoczucie. Gdy nasza skóra produkuje zbyt dużo łoju, powinniśmy regularnie i dokładnie ją oczyszczać. Najlepiej robić to za pomocą delikatnych kosmetyków o naturalnym składzie. Konserwanty mogą zapychać nasze pory, a to prosta droga do powstania zmian skórnych. Warto pamiętać także, że nawet jeśli posiadamy skórę tłustą, nie powinniśmy nadmiernie jej wysuszać. Przesadne wysuszanie może bowiem zadziałać odwrotnie – skóra będzie produkować jeszcze więcej łoju niż dotychczas. Na wągry na nosie pomogą specjalne plastry, które przyklejone na nos pozwolą go dokładnie oczyścić. Warto od czasu do czasu wykonać peeling skóry twarzy, lecz pamiętajmy, że jeśli widnieją na niej aktywne zmiany nie należy używać peelingów z drobinkami. Postawmy wówczas na dużo delikatniejsze peelingi enzymatyczne. Podstawową zasadą jest jednak to, że pryszczy ani zaskórników nie powinniśmy wyciskać. Jeśli mamy potrzebę dokładnego oczyszczenia swojej twarzy, udajmy się do kosmetyczki.