Prawo alimentacyjne – co warto wiedzieć?

adwokat alimenty łódź

Nigdy właściwie nie wiadomo, kiedy zainteresuje nas jakaś dziedzina prawa. Szczególnie jednak istotne będą kwestie rodzinne i przepisy związane z alimentami. Życie potrafi nas postawić przed poważnymi problemami i wtedy musimy wiedzieć, jakie mamy prawa i obowiązki.

W jakiej sytuacji musimy płacić alimenty?

Jeżeli chodzi o alimenty, to głównie obowiązki związane z takimi opłatami kojarzą się większości osób z utrzymaniem dzieci. Oczywiście jest to prawdą, co zresztą potwierdzi każdy prawnik. Szczególnie jednak w sprawach rozwodowych będzie badać adwokat alimenty Łódź jest miastem, gdzie znajdziemy takich specjalistów niemal natychmiast, bo jest cała masa kancelarii, które pomagają wyjść obronną ręką nawet z bardzo trudnych sytuacji. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku alimentów może chodzić nie tylko i wyłącznie o dzieci i nie muszą to być nawet krewni z naszej najbliższej rodziny. Jeżeli chodzi o obowiązek płacenia alimentów, to mogą tym być obciążone także dzieci albo rodzeństwo, czy też dziadkowie no i dalsi krewni. Poza tym są sytuacje, gdy opłaty takie musi wnosić ojczym albo macocha, czy też przyrodnie rodzeństwo. Dlatego właśnie kluczowe jest, aby wyjaśnił nam bardzo szczegółowo adwokat alimenty Łódź to aglomeracja, która skupia wiele kancelarii, gdzie możemy uzyskać kompleksowe informacje na temat tego, w jakiej sytuacji będziemy zmuszeni do takich opłat albo czy alimenty należą się właśnie nam ze strony najbliższych lub też osób powyżej wymienionych, które nie są z nami połączone więzami krwi. Zawsze jednak będzie to indywidualnie ustalać sąd.

Dlaczego w trudnej sytuacji rodzinnej potrzebny nam jest adwokat od alimentów?

Oczy wiście warto też od razu sobie uzmysłowić, że przepisy prawa w zakresie przyznawania alimentów są na tyle skomplikowane, że sami sobie raczej z tym nie poradzimy. Nawet wtedy, gdy mniej więcej orientujemy się w polskim prawie, to nie będziemy w stanie poświęcić tak dużej ilości czasu, aby zorientować się we wszystkich naszych obowiązkach alimentacyjnych. Są to kwestie bardzo złożone i dlatego od razu warto zwrócić się do adwokata albo radcy prawnego, który zajmuje się stricte właśnie prawem rodzinnym. Dobrze jest wyszukać kancelarię, gdzie pracują fachowcy, którzy nakierowują się właśnie na tego typu sprawy alimentacyjne, ponieważ od razu będą wiedzieli, do jakich przepisów sięgnąć i jakie mamy szanse, jeżeli chodzi o postępowanie sądowe.