Praca w Niemczech. Dla kogo to dobry kierunek?

praca-w-niemczech-dla-kogo-to-dobry-kierunek

Niemcy, jako bliski sąsiad, to dla Polaków atrakcyjne miejsce pracy. Zachęcają do tego wyższe zarobki i swoboda wykonywania pracy bez pozwolenia na nią. Polski pracownik może zostać zatrudniony przez niemieckiego pracodawcę na podstawie zwykłej umowy o pracę, zgodnej z niemieckimi regulacjami prawnymi. Rozważając wyjazd do Niemiec, warto sprawdzić, jakie zawody są tam najbardziej pożądane. Czy zawsze konieczne są wysokie kwalifikacje? Przeczytaj!

Zawody wymagające kwalifikacji w Niemczech

Praca w Niemczech stwarza wiele możliwości. Często skorzystanie z nich wymaga spełnienia pewnych warunków, jak np. znajomość języka niemieckiego bądź angielskiego czy uzyskania specjalistycznych uprawnień. Wiele ofert pracy dotyczy zatrudnienia na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu. Pracownik, który ma odpowiednie prawo jazdy, może zdobyć również zatrudnienie jako kurier.

Jak wskazują specjaliści Agencji Pracy Derksen Polska, od wielu lat w Niemczech oszukiwani się wykwalifikowani budowlańcy. Tynkarze, glazurnicy, hydraulicy, spawacze, monterzy konstrukcji stalowych i instalacji, murarze, elektrycy, specjaliści prac wykończeniowych mogą tam znaleźć naprawdę ciekawe oferty.

W Niemczech poszukiwani są również pracownicy systemu ochrony zdrowia. Wykwalifikowani lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, logopedzi itp., z pewnością nie będą mieli problemu z zatrudnieniem. Warto pamiętać, że jest to zdrowia to dobrze opłacany sektor.

Zawody bez kwalifikacji

Jedną z możliwości pracy w Niemczech jest zatrudnienie się na produkcji. Mogą to być prace montażowe, bezpośrednio związane z produkowaniem danego wyrobu. Wiele ogłoszeń dotyczy również kontroli jakości. Ponadto, dużym zainteresowaniem cieszą się prace sezonowe. Są to głównie zbiory owoców i warzyw – truskawek, malin i jabłek, pomidorów i ogórków.

Osoby bez kwalifikacji mogą się również zaangażować w opiekę nad osobami starszymi. Wiele zamożnych rodzin poszukuje opiekunów, którzy będą spędzać czas z ich bliskimi i pomogą im w wykonywaniu codziennych czynności. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy agencji pracy, która znacznie ułatwi wszelkie formalności i skontaktuje z odpowiednią rodziną.

Sporą szansą dla polskich pracowników może być praca w gastronomii oraz hotelarstwie. Pomocnik w kuchni, kelner, czy pokojowa to wakaty, które z pewnością zachęcają wysokością zarobków i elastycznym ustalaniem harmonogramu.

Na rynku można znaleźć wiele różnych ogłoszeń, z których każdy może znaleźć coś dla siebie. Dopasowanie oferty do wykształcenia, doświadczenia oraz wymagań finansowych nie powinno przysporzyć kłopotów.