Potrzebujesz samochodu? Zobacz, jak możesz go zdobyć

zderzak-samochodu

Kupno nowego samochodu to często marzenie, które chcemy zrealizować lub konieczność. Kiedy nadejdzie moment zakupu pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest to, w jaki sposób chcesz go opłacić. Istnieje wiele metod finansowania. Przedstawiamy najpopularniejsze dostępne sposoby: gotówka, kredyt, leasing. Ponadto, tłumaczymy, jakie są wady i zalety każdego rozwiązania.

Kupno samochodu za gotówkę

Kupno samochodu za gotówkę to zdecydowanie najprostszy sposób ze wszystkich. Wybierasz pojazd, który chcesz nabyć, udajesz się do punktu sprzedaży i odbierasz samochód w zamian za określoną sumę pieniędzy. Bez zbędnych formalności i długiego czasu oczekiwania na decyzję. Kupione auto staje się Twoją własnością i możesz je użytkować w dowolny sposób.

Niestety, taka forma finansowania wymaga odłożenia dużej sumy pieniędzy. Najczęściej zebrane oszczędności powinny znacznie przewyższać kwotę samochodu. W przeciwnym razie wydanie wszystkich odłożonych pieniędzy sprawi, że utracisz swoją poduszkę finansową. Co więcej – zebrane środki często lepiej jest spożytkować w inny sposób, dlatego na taką formę decydują się tylko nieliczni.

Kredyt samochodowy

Innym sposobem na zdobycie samochodu jest skorzystanie z kredytu samochodowego. To najczęściej wybierane rozwiązanie wśród klientów indywidualnych. Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu, z którego środki są udzielane na konkretny cel, czyli w tym przypadku pojazd (nowy lub używany). Dzięki zabezpieczeniom stosowanym przez bank taka forma jest znacznie tańsza, niż standardowy kredyt gotówkowy. Ponadto, duża konkurencja na rynku wpływa na atrakcyjne warunki. Osoby decydujące się na sfinansowanie samochodu kredytem mogą liczyć na dużą elastyczność.

Pomimo długiej listy zalet, kredyt samochodowy nie jest pozbawiony wad. Jedną z nich jest długa lista formalności. Ponadto, warto wspomnieć o zabezpieczeniach bankowych – przez cały okres spłaty bank może decydować o pojeździe (np. dokonać jego przewłaszczenia czy zastawu rejestrowego). Niektórzy klienci jako wadę wymieniają również konieczność wykupienia polisy autocasco, nierzadko na warunkach określonych przez bank.

Leasing

Spośród wszystkich dostępnych możliwości, w grupie przedsiębiorców to właśnie leasing samochodowy wiedzie prym. Wśród klientów indywidualnych, którzy nie prowadzą własnej działalności leasing konsumencki to nadal mało popularne rozwiązanie, choć z roku na rok zyskujące coraz szersze grono zainteresowanych. Tym, co czyni tę formę finansowania atrakcyjną to przede wszystkim proste procedury. Firmy leasingowe nie są tak restrykcyjne i nie wymagają tak dużo dokumentów, jak banki. Leasing może być również dużo tańszy, niż kredyt. Jak tłumaczy specjalista z firmy AutoNaFirmę: Opłacalność leasingu jest uwarunkowana tym, jaką ofertę wybierze klient. Wbrew pozorom, rozbieżności mogą być olbrzymie. Co więcej – istnieje możliwość negocjacji, co czyni taką formę finansowania jeszcze atrakcyjniejszą. Jeśli klient nie ma doświadczenia w tym zakresie – z przyjemnością pomagamy. Na podstawie jego sytuacji finansowej i oczekiwań dobieramy najlepsze rozwiązanie.

Wśród wad leasingu najczęściej wymienia się, że przez cały okres trwania umowy leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu. Wiąże się to bezpośrednio z koniecznością jego użytkowania na warunkach określonych przez leasingodawcę. Ponadto, przy nieterminowych płatnościach, firma udzielająca leasingu może rozwiązać umowę.