Pompy do beczek asenizacyjnych – co to jest i jaką pompę wybrać?

Beczki asenizacyjne są nieodłącznym elementem wozów asenizacyjnych. Podstawowym zadaniem tego typu pojazdów jest wywóz nieczystości. Są one jednak używane również do zupełnie innych celów, przede wszystkim w rolnictwie do nawożenia i nawadniania pól. Jednym z niezwykle istotnych elementów wozów asenizacyjnych są pompy do beczek. Na jakie rozwiązanie warto postawić w tym zakresie?

Beczkowozy asenizacyjne i specyfika środowiska pracy pompy

Beczkowozy asenizacyjne określane są często jako szambiarki, chociaż ich wykorzystanie wykracza poza obszar obejmujący gospodarkę komunalną. Oczywiście są one konstruowane przede wszystkim pod kątem wywozu nieczystości, które są traktowane jako substancje agresywne chemicznie. W przypadku przydomowych szamb ich spora część to różnego rodzaju detergenty oraz inne substancje chemiczne, jakie są używane przez nas w domach.

Wywóz nieczystości dotyczy często również firm i pozostałości po realizowanych przez nie procesach produkcyjnych. Z tego też powodu beczki asenizacyjne muszą być niezwykle odporne zarówno na korozję, jak i na działanie substancji, jakie przewozi. A jak w tym wszystkim przedstawiają się pompy do beczek? Jakby nie było, to właśnie ten element pozwala je napełnić, a później opróżnić w punkcie zlewu nieczystości.

Pompy do beczek – beczkowozy asenizacyjne

Zazwyczaj pompy do beczek asenizacyjnych mają postać kompresorów (pompy próżniowe), które opróżniają i napełniają beczki za pomocą wytwarzanego przez siebie podciśnienia i nadciśnienia. W napełnianiu i opróżnianiu beczek asenizacyjnych stosowane są także przepływowe pompy do beczek, które mają lepszą wydajność i pozwalają na niemalże pełne wykorzystanie pojemności beczki. Stanowią jednak nieco droższe rozwiązanie.

Poszczególne firmy produkujące beczkowozy asenizacyjne montują w swoich pojazdach także pompy do beczek wyporowe, odśrodkowe i łopatkowe. Wybór konkretnego typu pompy zależy głównie od planowanego zastosowania beczkowozu np. czy będzie on pompował medium z dużych głębokości itp. Przy czym pompy do beczek, które mają bezpośredni kontakt z transportowanym medium, muszą być chemoodporne.