Pompy ciepła – zalety, montaż, koszty

ogrzewanie-na-podczerwien

Pompy ciepła zaliczane są do rozwiązań nowoczesnych, ekonomicznych i ekologicznych. Dzięki nim można zapewnić budynkom mieszkalnym odpowiedni komfort cieplny oraz ciepłą wodę użytkową. A wszystko to w technologii przyjaznej dla środowiska, bazującej na odnawialnych źródłach energii. I przy zachowaniu tanich kosztów eksploatacyjnych. Jakie zalety mają pompy ciepła. Jak wygląda ich montaż? I ile kosztuje tego typu instalacja?

Pompy ciepła, jakie zalety?

Kiedy myślimy o pompach ciepła, to zazwyczaj pierwszą nasuwającą się rzeczą jest ich ekologiczny charakter. Wszystko dlatego, że pompy ciepła do swojego działania wykorzystują zjawisko bazujące na odzyskiwaniu ciepła z otoczenia (tzw. efekt Joule’a-Thomsona). Oprócz tego pompy ciepła są urządzeniami ekonomicznymi. I to pomimo tego, że do swojego działania potrzebują zasilania elektrycznego. Dzieje się tak dlatego, że instalacje grzewcze współdziałające z pompami ciepła są łączone z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania. Z tego też powodu potrzebują mniej energii, aby działać równie wydajnie, jak instalacje wysokotemperaturowe.

A jeśli pompa ciepła zostanie połączona z fotowoltaiką, to roczne rachunki za ogrzewanie i CWU mogą oscylować w granicach 200-400 zł. Ponadto wybierając ten sposób ogrzewania domu, rezygnujemy z kotłowni i problemów z przechowywaniem opału. Dodatkowo pompy ciepła są urządzeniami praktycznie niewymagającymi obsługi. Jeśli są one wybierane do powstających domów, można także zrezygnować z budowy komina, co pozwala zoptymalizować koszty budowy.

pompa-ciepla

Montaż pompy ciepła

Montaż pompy ciepła zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Na rynku dostępne są pompy ciepła złożone z dwóch jednostek – jednej zewnętrznej i drugiej wewnętrznej – określanych jako pompy ciepła split. Drugim typem pomp ciepłą są pompy ciepła monoblokowe, czyli jedno urządzenie montowane wewnątrz budynku, zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym.

Montaż pompy ciepła obejmuje zarówno instalację samego urządzenia, jak i jego połączenie z systemem ogrzewania domu. Może być to system powietrze-powietrze lub powietrze-woda (więcej informacji na ten temat znajdziesz na Pompy ciepła Olsztyn). Przy czym tego typu instalacja powinna być wykonana przez profesjonalną firmę. Jest to ważne zarówno ze względu na prawidłowe funkcjonowanie instalacji, jak i utrzymanie gwarancji producenta udzielanej na urządzenie.

Ile kosztuje pompa ciepła

Koszty pompy ciepła zależą zarówno od typu samej pompy (split czy monoblok) oraz jej mocy (co wiąże się z kubaturą pomieszczenia, jaką planujemy ogrzać), jak i od systemu dystrybucji ciepła (ogrzewanie wodne np. podłogowe czy ogrzewanie powietrzne). Tym samym zazwyczaj wahają się one od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Profesjonalne firmy przed rozpoczęciem inwestycji przygotowują projekt wraz z jej kosztorysem, ponieważ określenie dokładnych kosztów wymaga uwzględnienie wielu czynników pozwalających na odpowiednie zwymiarowanie instalacji i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb i możliwości technicznych.