Pomoc drogowa dla ciężarówek na autostradzie

ciezarowka-na-autostradzie

Statystycznie, kierowcy ciężarówek jeżdżą bezpieczniej niż Ci przemieszczający się w samochodach osobowych. Mimo to codziennie dochodzi do wielu zdarzeń drogowych z udziałem tirów, a co więcej auta te często ulegają awarii. Do tego typu sytuacji najczęściej dochodzi na autostradach, które są głównymi szlakami komunikacyjnymi tirów. Przeczytaj, jak szybko zorganizować pomoc drogową dla samochodu ciężarowego.

Co zrobić, gdy ciężarówka uległa awarii na autostradzie?

Unieruchomienie samochodu ciężarowego na autostradzie stwarza jeszcze więcej problemów, niż w przypadku auta osobowego. Jeśli zauważysz niepokojące oznaki, że z pojazdem zaczyna dziać się coś złego, zjedź na najbliższy postój dla ciężarówek. Jeśli jest on za daleko, najlepiej od razu zjechać na pas awaryjny, aby nie unieruchomić pasa ruchu.

Najważniejszym krokiem jest oznakowanie miejsca zdarzenia za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Powinien znaleźć się na ziemi minimum 100 metrów za pojazdem. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, przed opuszczeniem tira, ubierz na siebie kamizelkę odblaskową. Przepisy ruchu drogowego nie mówią jasno o tym, czy kierowca musi pozostać poza pojazdem, czy też nie. Jeśli jednak zdecydujesz się czekać na pomoc drogową poza samochodem, pamiętaj, aby pozostać za barierkami, jak najdalej od pędzących aut.

Kogo zawiadomić o awarii tira na autostradzie?

Awaria tira, ze względu na jego parametry zawsze jest problematyczna, ale autostrada to zdecydowanie najgorsza z opcji. Niestety, nie możesz liczyć na pomoc innego kierowcy tira, ponieważ na autostradzie nie można się zatrzymywać.

Przede wszystkim zacznij od zatelefonowania do zarządcy autostrady. Aby ekipa jak najszybciej mogła zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego, podaj swoje koordynaty np. przy pomocy GPS lub odczytując dane ze słupków hektometrycznych. Służby autostradowe świadczą bezpłatną pomoc, która ma zapewnić bezpieczeństwo Tobie oraz innym uczestnikom ruchu. Do samej naprawy usterki lub holowania tira, konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej.

Holowanie samochodów ciężarowych na autostradzie

Do holowania ciężarówki konieczny jest specjalistyczny samochód, który ma do dyspozycji jedynie pomoc drogowa. Jedną z firm, która posiada tego typu flotę, jest Centrum Pomocy Drogowej Auto CZOK. Kierowcy tego typu pojazdów posiadają odpowiednie uprawnienia, dzięki czemu cała akcja przebiega sprawnie i bezpiecznie. Samochód ciężarowy holowany jest przy pomocy łączenia sztywnego w odstępie 3 metrów od pojazdu holowniczego. Bardzo ważne jest to, aby z tyłu po lewej stronie tira umieścić trójkąt ostrzegawczy, wyłączyć światła awaryjne a w przypadku złych warunków atmosferycznych włączyć światło pozycyjne. Holowanie samochodu ciężarowego odbywa się na prawym pasie ruchu, przy maksymalnej prędkości 60 km/h.