Po czym poznać, że okna nadają się do wymiany?

po-czym-poznac-ze-okna-nadaja-sie-do-wymiany

Każde okno ma swój okres przydatności i z biegiem czasu się zużywa. Mimo że współczesne modele okien mogą wytrzymać nawet 30 lat, a dobre okna drewniane nawet trzy razy więcej, to jednak niewłaściwe użytkowanie, brak konserwacji a nawet nieszczęśliwy wypadek może sprawić, że niezbędna będzie ich wymiana na nowe. Nie zawsze można dostrzec ich zużycie, dlatego podpowiadamy, kiedy okna nadają się do wymiany!

Nieszczelne i odkształcone okna

Jeżeli przy zamkniętych oknach słyszysz hałasy dochodzące z zewnątrz, w okolicy okna czujesz przeciąg, a w dodatku płacisz wysokie rachunki za ogrzewanie, to znak, że Twoje okna są nieszczelne. Wówczas należy je wymienić na nowe. Koszty nowego okna szybko się zwrócą, gdyż spadną rachunki za ogrzewanie. W dodatku w domu zrobi się cieplej, zwłaszcza jeżeli zastosujesz ciepły montaż, który poprawi stopień izolacyjności termicznej. Warto postawić także na dobre okna drewniane, gdyż drewno to naturalny materiał, który cechuje się wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej.

Odkształcenia okien to również oznaka ich nieszczelności. Przez wypaczoną ramę ucieka ciepłe powietrze zimą, a latem napływa gorące. Niewielkie odkształcenia możesz uszczelnić za pomocą podkładek. Jednak w przypadku dużych szczelin nie pozostaje nic innego jak wymiana okna.

Uszkodzenia okien

Najbardziej oczywistym powodem wymiany okien jest ich uszkodzenie. Szyba może pęknąć wskutek uszkodzenia mechanicznego, np. nieszczęśliwego wypadku, uderzenia gałęzi albo próby włamania. Oczywiście w przypadku zbicia samej szyby nie trzeba wymieniać całego okna. Natomiast pęknięcie lub uszkodzenie ramy zazwyczaj wymaga wymiany skrzydła. Trzeba także pamiętać, że okno, a szczególnie uszczelki zużywają się z upływem lat. Niekorzystne warunki pogodowe i silne detergenty sprawiają, że guma zaczyna się kurczyć i pękać. W takim przypadku wystarczy stare uszczelki zastąpić nowymi.

Odbarwienia ram okiennych

Nie tylko parametry techniczne wpływają na konieczność wymiany okien. Do ich wymiany przyczynia się również estetyka i trudności z myciem oraz konserwacją. Ramy, które są przebarwione lub trudne do doczyszczenia wyglądają nieestetycznie – zauważa producent okien drewnianych w Bielsku-Białej.

Wiele osób próbuje odmalować stare okna, jednak zwykła farba nie będzie wyglądała dobrze, dlatego jeżeli nie chcesz wymieniać okna na nowe, możesz oddać je profesjonalnej malarni. A najlepiej zainwestować w dobre okna drewniane, które nie tyko poprawią estetykę, ale także zapewnią lepsze parametry techniczne.