Płyty gipsowo kartonowe

Płyty gipsowo kartonowe to obecnie bardzo popularna forma materiału okładzinowego. Coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania, ponieważ pozwala to na dowolną aranżację przestrzeni. Dzięki temu w łatwy sposób możemy dostosować ją idealnie do naszych potrzeb. Płyta gk ma szerokie zastosowanie i niesie za sobą wiele korzyści.

Czym właściwie jest płyta gipsowo kartonowa i jakie ma zastosowanie?

Jest to po prostu materiał budowlany składający się z kilku arkuszy gipsu, które są zabezpieczone tekturą. Płyty gipsowo kartonowe pełnią rolę suchych tynków. Wykorzystywane są jako okładziny ścienne lub sufitowe. Jeśli chcesz wykonać w swoim wnętrzu sufit podwieszany również możesz to zrobić przy użyciu płyty gipsowo kartonowej. Sprawdza się także między innymi do zabudowy poddasza. Można je też użyć do budowy ścianek działowych, które nie obciążają stropu.

Zalety

Płyta gk ma wiele zalet, dzięki którym zdobyła szeroką rzeszę klientów. Pierwszym z plusów jej zastosowania jest niezwykle szybki i łatwy montaż. Praca idzie sprawnie, a do tego wszelkie mokre czynności nie mają w tym przypadku miejsca. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na ekspresowe wykonanie prac, ale również daje możliwość natychmiastowego korzystania z wykończonych za pomocą płyt wnętrz.

Płyty są lekkie, dzięki czemu ich transport nie jest problematyczny. Dodatkowo ich niewielka waga sprawia, że płyty nie obciążają stropu. Dostępne są w różnych wymiarach i o różnej grubości. Im większa powierzchnia tym większych rozmiarów płyty wybierajmy. Kiedy mamy jednak do czynienia z małymi obszarami, decydujmy się na mniejsze płyty. Jest to dość istotne z uwagi na konieczność ich docinania. Aby nie tracić dużo materiału jest to po prostu bardziej ekonomiczna alternatywa. Za jej pomocą możemy również ukryć pęknięcia czy nierówności, które pojawiły się na tynku. Gładką powierzchnię płyty jak najbardziej możemy pomalować, co pozwala na uzyskanie oczekiwanego przez nas efektu.

Płyta gipsowa zielona

Płyta ta powstaje na skutek dodatkowej hydrofobizacji gipsu. Dzięki temu płyta gipsowa zielona pochłania znacznie mniej wilgoci niż inne płyty. Przeznaczona jest do pomieszczeń o dużej wilgotności, sięgającej nawet 85 procent. Jednak wilgoć na tym poziomie nie może utrzymywać się dłużej niż 10 godzin. Bardzo często wybór tej płyty pada przy wykończeniu łazienek, gdzie wilgoć jest dużo większa niż w innych pomieszczeniach. Chroni to przed pojawieniem się grzyba na ścianie czy suficie, który niszczy piękny wygląd wnętrza, ale również jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia.