Oznaki wady wzroku

okulista-w-warszawie

Pogorszenie widzenia zawsze powinno skłonić nas do natychmiastowego działania. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej narażamy się na poważne problemy związane z rozwojem wad wzroku zwłaszcza, jeśli kwestia pogorszenia widzenia dotyczy dzieci. Sprawdź, jak rozpoznać stan, w którym wizyta u specjalisty jest niezbędna!

Pogorszenie wzroku – okulista w Warszawie

Problem ze zdiagnozowaniem wad wzroku zazwyczaj związany jest ze zignorowaniem objawów. O ile u siebie jesteśmy w stanie dostrzec je niemal od razu, o tyle u dzieci jest to znacznie trudniejsze. Nie zawsze też nasze pociechy są w stanie przekazać nam, że coś się dzieje. Tak jest, chociażby w przypadku niemowląt. Dlatego tak ważna jest znajomość pierwszych oznak i sygnałów świadczących o problemach z widzeniem. Pozwoli to znaleźć odpowiedniego specjalistę na czas, omijając kolejki i niedogodne terminy wizyty. Okulista dziecięcy zbada, zdiagnozuje i skutecznie zapobiegnie rozwojowi wady.

Objawy wady wzroku – niemowlęta

Wskazania do wizyty u okulisty dziecięcego w tym okresie to m.in.:

– brak nawiązywania kontaktu wzrokowego,

– zez utrzymujący się do 6. miesiąca życia (naturalnie, jeśli taki występuje, powinien ustąpić w ciągu kilku tygodni od narodzin),

– uwarunkowania genetyczne, jeśli w rodzinie występują takie choroby jak zaćma wrodzona, jaskra wrodzona, siatkówczak (wizyta u okulisty dziecięcego jest wówczas niezbędna nawet wtedy, gdy nie dostrzegamy niepokojących objawów),

– nadwzroczność lub zez w rodzinie (wizyta po ukończeniu 1. roku życia – pomoże okulista w Warszawie).

Objawy wady wzroku – okres przedszkolny i szkolny

Okuliści dziecięcy wymieniają następujące sygnały, które świadczyć mogą o rozwijającej się wadzie wzroku:

– pieczenie i łzawienie oczu,

– problemy z koncentracją, szybkie zmęczenie, ból głowy występujący podczas czytania,

– zamykanie, zasłanianie jednego oka,

– trudności we właściwej ocenie odległości,

– pocieranie oczu,

– mylenie liter i pisanie między linijkami,

– słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa, która polega na synchronizowaniu ruchów rąk z tym, co widzi oko,

– słaba zdolność czytania.

Czego spodziewać się podczas wizyty, jak przygotować Dziecko?

Najczęstsze wady wzroku, jakie diagnozuje okulista dziecięcy to tzw. wady refrakcji. Należą do nich krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm, czyli niezborność. Badania w celu zdiagnozowania powyższych schorzeń są nieinwazyjne, a okulista w Warszawie wykonuje je rutynowo. Pozwala to określić rodzaj wady, zaplanować plan leczenia oraz dopasować odpowiednie szkła korekcyjne, dzięki którym objawy zauważone u naszych podopiecznych ustąpią.

Podczas każdej wizyty u okulisty dziecięcego, Pacjentowi towarzyszy rodzic lub opiekun, dzięki czemu nasza Pociecha może czuć się bezpiecznie. Spotkanie z okulistą w Warszawie, na które składa się rozmowa, wywiad lekarski, badanie oraz zastosowanie odpowiedniego rozwiązania dla danego przypadku, trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut.

Sprawdź już teraz – okulista w Warszawie

Niezwykle istotne w przypadku niemowląt i dzieci jest natychmiastowe działanie i szybka reakcja na niepokojące oznaki związane z widzeniem. To nie tylko pomoże i przyniesie ulgę Podopiecznym, ale może też całkowicie zapobiec rozwojowi poważnych chorób oczu u Twojego Dziecka w przyszłości!