Opony letnie a zimowe – jakie są różnice?

opony

W naszym kraju jest obowiązek wymiany opon w zależności od pory roku. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ grozi to nie tylko karą grzywny, ale także jest niebezpieczne dla osób, które podróżują pojazdem z niewłaściwym ogumieniem.

Jakie są różnice między oponami zimowymi a letnimi? Kiedy dokładnie należy zmienić opony w pojeździe? Czy warsztat samochodowy jest odpowiednim miejscem na zmianę opon? Opony zimowe i letnie różnią się trzema głównymi cechami, a mianowicie: typem gumy, strukturą i profilem bieżnika.

Opony zimowe mają więcej kauczuku, dlatego są elastyczne nawet w niskich temperaturach. Zasada jest bardzo prosta – im bardziej miękkie opony, tym lepsza przyczepność opon do nawierzchni. Dzięki temu pojazd lepiej i bezpieczniej się prowadzi. Kolejna ważna rzecz to profil bieżnika. W oponach zimowych bieżniki mają szerokie i głębokie rowki, co również wpływa pozytywnie na przyczepność opon do nawierzchni pokrytej lodem, śniegiem. Opony zimowe wiele tysiące drobnych nacięć na powierzchni bieżnika, są to tzw. lamele. Przechylają się w śniegu, błocie i lodzie, a tym samym poprawiają przyczepność na drodze. Reasumując, opony zimowe najlepiej sprawdzają się w niskich temperaturach.

Opony letnie, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzają się w cieplejszych miesiącach. Guma w oponach letnich jest twarda, dlatego doskonale sprawdza się na suchych i mokrych nawierzchniach. Większość opon letnich ma profil z prostymi, solidnymi blokami gumowymi, które zapewniają szeroki kontakt z drogą. Taka konstrukcja zapewnia doskonałą sterowność i ma ogromny wpływ na drogę hamowania. Twarda guma, szerokie profile, odpowiednio wyprofilowany bieżnik gwarantują doskonałą przyczepność w cieplejszych miesiącach, ale w niskich temperaturach zwyczajnie się nie sprawdzą, głównie ze względu na wysoki opór toczenia opon.

Kiedy i gdzie zmienić opony?

Zmiana opon letnich na zimowe powinna nastąpić najlepiej do połowy listopada. Z kolei zmiana opon zimowych na letnie zwykle następuje w połowie maja. Są to umowne miesiące, ale wiele zależy od tego, jaka jest pogoda. Czasami warunki atmosferyczne wymagają, by zmiana opon nastąpiła szybciej lub później. Najlepszym miejscem na zmianę opon jest warsztat samochodowy. Tam specjaliści zmienią opony w sposób profesjonalny – szybko, sprawnie i całkowicie bezpiecznie.