Opieka nad osobą unieruchomioną

Opieka nad pacjentem leżącym jest bardzo absorbującym i trudnym zadaniem. Jeśli nigdy nie opiekowaliśmy się taką osobą, pewne rzeczy mogą nie być dla nas oczywiste. Warto poznać kilka wskazówek, które ułatwią nam codzienne czynności i sprawią, że osoba unieruchomiona będzie czuła się komfortowo.

Odpowiednia dieta dla osoby leżącej

Dieta pacjenta unieruchomionego powinna być dostosowana do jego potrzeb i możliwości. Jeśli chodzi o skład posiłków podawanych osobom leżącym, to powinny być to przede wszystkim dania lekkostrawne. Do takich zaliczyć możemy na przykład warzywa i chude mięso – wszystko przygotowywane na parze. Smażone potrawy mogłyby bowiem obciążyć układ pokarmowy chorego, który przez ciągłe przebywanie w pozycji leżącej nie funkcjonuje najczęściej tak dobrze, jak układ pokarmowy osoby zdrowej. Często osoba leżąca cierpi na zaparcia oraz inne dolegliwości. Dlatego też w dietę chorego należy wdrożyć również dużo błonnika, by przyspieszyć nieco perystaltykę jelit. Niekiedy osoby unieruchomione mają problem z połykaniem stałych kawałków pożywienia. Warto rozważyć więc żywienie w postaci płynnej lub półpłynnej, aby ułatwić choremu codzienne funkcjonowanie.

Maść na odleżyny – czy warto ją stosować?

Odleżyny są bardzo częstym problemem występującym u osób unieruchomionych. Szczególnie narażeni na ich powstawanie są przede wszystkim pacjenci z zaburzeniami czucia. Odleżyny powstają w wyniku długotrwałego ucisku wywieranego w jednym miejscu. Ucisk ten powoduje niedokrwienie. Klasyfikuje się pięć stopni rozwoju odleżyn, a w ostatniej fazie dochodzi nawet do martwicy tkanek. Odleżyny, które są zaniedbane, powodują bardzo duży ból i dyskomfort dla osoby leżącej. Warto podjąć próby zapobiegania powstawaniu odleżyn. Kluczową kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu chorego, a także dokładne i regularne oglądanie jego skóry. Do pielęgnacji skóry pacjenta unieruchomionego, narażonego na powstawanie odleżyn, warto stosować maść na odleżyny. Wybierajmy produkty działające antyseptycznie i przeciwzapalnie. Dobra maść na odleżyny ponadto powinna łagodzić nieprzyjemne objawy, takie jak mocne podrażnienia występujące na skórze pacjenta.

Higiena osoby unieruchomionej

Utrzymanie odpowiedniej higieny u osoby leżącej wymaga wiele wysiłku nie tylko ze strony opiekującego się, ale także ze strony pacjenta. Najczęściej kąpiel osoby unieruchomionej odbywa się poprzez mycie jego ciała gąbką nasączoną w wodzie i środku myjącym. Warto jednak rozważyć zmianę wielorazowej gąbki na myjkę jednorazową. Na gąbce bowiem może gromadzić się bardzo wiele bakterii. Nie można zapominać o regularnym myciu włosów pacjenta leżącego. Choć może się to wydawać zadaniem wręcz niemożliwym, to na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które zdecydowanie ułatwią tę czynność. Warto wyposażyć się w odpowiedni basen do mycia głowy u osób unieruchomionych.