Ogrzewanie domu gazem propan

ile-kosztuje-ogrzewanie-domu-gazem-propan-z-butli

Gdy marzenie o wolnostojącym domu jednorodzinnym, gdzieś na uboczu, nareszcie się spełnia, natychmiast powstaje cała lawina kwestii związanych z jego eksploatacją. Jednym z najważniejszych jest ogrzewanie budynku. W naszym kraju sieć dystrybucji gazu ziemnego jest stosunkowo dobrze rozwinięta, ale spora część działek budowlanych cały czas albo nie ma do niego dostępu albo koszt wykonania przyłącza jest zbyt wysoki.

Jak ogrzać dom, by było bezpiecznie i ekonomicznie?

Ogrzanie domu wolnostojącego generuje zwykle spore koszty, dlatego wybór metody ogrzewania będzie miał konsekwencje dla domowego budżetu przez długi czas. Ogrzewanie domu gazem propan z przydomowego zbiornika naziemnego to jedna z tych metod, które wpisuje się w optymalne wybory. Do zbiornika wprowadza się gaz-propan, który przechowywany jest w nim w stanie ciekłym. Dzięki temu zbiorniki nie muszą być wykonane z grubej stali, nie muszą też być zbiornikami kriogenicznymi – wszystko to ma wpływ na koszt magazynowania tego źródła ciepła.

Zalety ogrzewania propanem

Propan to jedna z najbardziej ekonomicznych dla kieszeni metod grzewczych. Przede wszystkim cena paliwa nie jest zbytnio wygórowana, ale to wydajność tej metody decyduje o ekonomii. Ceny propanu pozostają od dawna na zbliżonym poziomie, dzięki temu, już na etapie budowy domu, można zweryfikować koszt ogrzewania. Ponadto propan spala się generując duże ilości ciepła, stając się konkurencyjnym w stosunku do innych paliw, w ten sposób, szukając oszczędności, nie trzeba rezygnować czy ograniczać ciepło w domu. Inwestor może również zaoszczędzić kupując gaz na zimę latem, gdy jego ceny jeszcze bardziej spadają.

Ogrzewanie domu propanem nie wpływa też negatywnie na środowisko, nie powoduje degradacji gleby czy wód gruntowych. Poza tym propan jest gazem czystym, nie zwiera siarki czy węglowodorów aromatycznych, nie wydziela więc nieprzyjemnych zapachów, smogu czy gazów niskiej emisji. Produktem spalania propanu jest wyłącznie woda i śladowe ilości dwutlenku węgla. Dzięki temu ogrzewanie domu propanem lokuje się zaraz za metodą fotowoltaiczną pod względem technik przyjaznych środowisku.