Odprysk na przedniej szybie samochodu – co robić, gdy się pojawi?

odprysk-na-przedniej-szybie-fot-joanna-nowicka

Wystarczyła chwila, a na szybie twojego samochodu pojawił się widoczny odprysk. To częsta sytuacja. Nawet niewielki kamyczek wystrzelony z dużą prędkością spod kół innego samochodu może doprowadzić do uszkodzeń. Odprysk na przedniej szybie to nie tylko mankament estetyczny. To również ograniczenie widoczności oraz ryzyko, że szyba zacznie pękać. Trzeba więc działać.

Kiedy wymiana szyby jest koniecznością

Obecnie możesz skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest oczywiście wymiana szyby na nową. Drugim, jej naprawa. Które rozwiązanie wybrać? Przekonajmy się.

Na początku warto zaznaczyć, że niestety nie każdą szybę samochodową da się naprawić. Istnieją sytuacje, w których tylko wymiana na nową jest bezpiecznym rozwiązaniem.

Przede wszystkim nie naprawia się dużych i głębokich odprysków oraz takich, od których pojawiły się duże i długie pęknięcia na szybie. Unika się również napraw uszkodzeń, które pojawiają się na linii oczu kierowcy. Nie można również naprawić odprysków na przedniej szybie samochodu, które znajdują się w odległości ok. 10 cm od krawędzi szyby lub innego uszkodzenia.

W takiej sytuacji należy zdecydować się na wymianę szyby w profesjonalnym serwisie. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że wybór specjalistów ma znaczenie ze względu na nasze bezpieczeństwo oraz trwałość nowej szyby – lepiej więc unikać usług osób, które nie dysponują odpowiednim sprzętem oraz wiedzą.

Na czym polega naprawa odprysku na przedniej szybie samochodu?

Drugim rozwiązaniem, które stosowane jest w przypadku odprysków nie większych niż pięciozłotowa moneta, jest ich naprawa. Polega ono na dokładnym oczyszczeniu miejsca uszkodzenia, a następnie pokrycia go specjalną żywicą, która następnie zostaje utwardzona. Jest ona bezbarwna, skutecznie łączy ze sobą elementy szkła i sprawia, że uszkodzenie staje się ledwo widoczne. Co więcej, zapobiega powstawaniu dalszych pęknięć szyby. Naprawa odprysku na przedniej szybie samochodu jest znacznie tańsza od wymiany, co więcej, zajmuje również mniej czasu – zazwyczaj do trzydziestu minut.

Czy naprawa szyby jest bezpieczna?

Wiele osób obawia się korzystania z możliwości naprawienia odprysku na szybie samochodu. Uważają, że szyba nie będzie równie wytrzymała, co przed jego powstaniem, a naprawione miejsce będzie ograniczało widoczność kierowcy.

Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Firmy zajmujące się naprawą szyb korzystają z wysokiej jakości produktów, które posiadają niezbędne atesty. Przestrzeganie technologii naprawy, dbałość o każdy szczegół oraz dokładne oczyszczenie uszkodzonego miejsca sprawiają, że szyba odzyskuje swoje właściwości. Naprawie podlegają odpryski, które nie znajdują się w polu widzenia kierowcy.

Podsumowując, odprysk na przedniej szybie samochodu to usterka, której nie należy lekceważyć. Mimo to nie musi ona wcale wiązać się z wysokimi kosztami czy wymianą szyby na nową. Nowoczesne technologie stosowane w naprawie niewielkich uszkodzeń są równie skuteczną metodą, a przy tym pozwalają zaoszczędzić pieniądze, i cenny czas.