O czym pamiętać, wybierając współpracę z brokerem?

O czym pamiętać, wybierając współpracę z brokerem?

Żeby skutecznie i bezpiecznie inwestować, należy rozpocząć współpracę z brokerem. Co do tego nie ma wątpliwości. Te zaś mogą się pojawić podczas wyboru, gdy nie wiemy, ma co zwrócić uwagę. Podpowiadamy!

Broker – jak może nam pomóc?

Nim jednak przejdziemy do sedna tematu, szukając odpowiedzi na to, co jest ważne, gdy chcemy zdecydować się na wybór odpowiedniego brokera, zobaczmy na początek, w czym broker może nam pomóc i dlaczego jest tak istotny dla każdego chcącego inwestować. Jego głównym zadaniem jest organizacja transakcji między kupującym a sprzedającym. Przeważnie, jeśli transakcja dojdzie do skutku, broker otrzymuje prowizje. 

To niektórych może zniechęcić, lecz współpraca z brokerami jest konieczna, jak planujemy inwestować, gdyż giełdy papierów wartościowych przyjmują zlecenie tylko od członków giełdy. Pamiętajmy jednak, że dobry broker, jak home.saxo, nie zadowoli się tylko rolą pośrednika i związanymi z tym profitami w postaci prowizji, ponieważ jego wsparcie jest o wiele większe – pomaga, edukuje, przeprowadza analizy i gromadzi dane!

Broker – co ocenić przed wyborem?

To więc niezwykle istotne, by podczas wyboru brokera zwracać uwagę nie tylko na opłaty, jakie trzeba ponieść, ale też na to, na jaką pomoc możemy liczyć. Wymienimy teraz te najważniejsze kwestie, zaczynając jednak od rzeczy kluczowej – opłat i prowizji. To podstawa, by w ogóle brać kogoś na poważnie pod uwagę, ponieważ, jak broker pobiera za wysokie opłaty, to niestety zyski z inwestycji nie będą zbyt pokaźne, co może nas zniechęcić do dalszej współpracy. Czasem jest tak, że niektórzy brokerzy pozwalają dokonywać transakcji bez prowizji – warto przekonać się, czy jest taka możliwość. Jeśli nie, celujmy w taką ofertę, gdzie prowizje będą jak najniższe. 

Bardzo ważne jest też to, aby różnorodność produktowa stała naprawdę wysokim poziomie, dzięki czemu inwestorzy mają jak najbardziej zróżnicowany portfel i nie muszą ograniczać się do wąskiej gamy produktów. Niezależnie od tego, jakie transakcje nas interesują, bardzo istotne jest też to, aby komfort korzystania stał na wysokim poziomie. To oznacza, że platforma tradingowa działa bez żadnych problemów, usterek, większych czy mniejszych komplikacji. No i oczywiście nie można zapominać o doskonałej jakości obsłudze klienta, która szczególnie jest potrzebna wtedy, gdy nie wszystko idzie tak, jak powinno i bardzo potrzeba szybkiej, sprawnej pomocy. Nie możemy czekać godzinami, bo tracimy cenny czas – musimy ją mieć już teraz, bez zbędnej zwłoki. To właśnie w tak kryzysowych sytuacjach poznaje się prawdziwą wartość platformy transakcyjnej!

Przejrzystość i nadzór – nie można zapominać o tych czynnikach

To, co wspomnieliśmy powyżej, to absolutne podstawy pod kątem tego, czym powinna się charakteryzować konkurencyjna oferta brokerska. Nie można jednak zapomnieć o tym, co każdy broker powinien zapewniać, a więc przejrzystość i nadzór. Po pierwsze, każdy z nich musi otwarcie pisać o tym, co najważniejsze – swoich opłatach, prowizjach i innych kosztach. Jeśli któryś z nich próbuje to ukryć, lepiej omijać go szerokim łukiem. To dlatego przejrzystość jest tak ważna, żebyśmy mieli wszystko wyłożone, jak jest, jak przysłowiowa kawa na ławę. Równie ważny jest nadzór określonych organów, jak FINRA, SIPC i SEC, dzięki czemu mamy pewność, że istnieją instytucje kontrolujące działalność konkretnych brokerów. Nie ma przez to ryzyka, że ów podmiot robi, co mu się żywnie podoba, oszukując swoich klientów. 

Pamiętając o tych najważniejszych parametrach, na pewno wybierzemy zaufanego partnera, którego usługi są profesjonalne, zwiększające szanse na zyski z inwestycji.