O czym należy pamiętać podczas montażu instalacji grzewczej?

o-czym-nalezy-pamietac-podczas-montazu-instalacji-grzewczej

Zarówno wybór rodzaju instalacji grzewczej, jak i jej montaż obarczone są znacznym ryzykiem popełnienia błędów. Skutkują one nie tylko niepotrzebnymi wydatkami i nakładami pracy, które związane są z obsługą systemu, ale także koniecznością szybkiej wymiany instalacji. Obecnie inwestorzy stają przed szczególnie trudnym wyzwaniem, bo zmieniające się przepisy wymuszają rezygnację z często stosowanych rozwiązań z zakresu instalacji grzewczych.

Montaż lub remont instalacji grzewczej – na co zwrócić uwagę?

Nie wszystkie rozwiązania z zakresu techniki grzewczej są dobrym wyborem. Decyzja o zakupie tradycyjnego kotła c.o. na paliwa stałe, nie ma obecnie racji bytu, bo zmieniające się przepisy o ochronie środowiska wymuszają korzystanie z ekologicznych i przyjaznych zdrowiu źródeł ogrzewania. Co więcej, ceny energii cieplnej systematycznie rosną, więc przed wyborem konkretnego rozwiązania warto skonsultować się z ze specjalistami np. z firmy RKinstal, którzy zajmują się profesjonalnym montażem efektywnych i przyjaznych środowisku systemów ogrzewania.

Najważniejsze, o czym musimy pamiętać na etapie wyboru instalacji grzewczej, to dostosowanie branych pod uwagę rozwiązań do obecnie obowiązujących przepisów i zatwierdzonego na zamieszkiwanym przez nas terenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który dopuszcza wybór spośród określonych rodzajów systemów ogrzewania. Co więcej, instalacja grzewcza powinna zostać precyzyjnie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i specyfiki budynku, która uwzględnia m.in. jego metraż oraz zastosowane rozwiązania z zakresu termoizolacji. Nie mniej ważne są efektywność grzewcza wybranego systemu ogrzewania, a także koszty związane z jego użytkowaniem, które powinny mieścić się w granicach naszych możliwości finansowych.

Zanim przystąpimy do montażu instalacji grzewczej…

Montaż różnych systemów instalacji grzewczych znacząco się różni zarówno pod względem m.in. zagospodarowania pomieszczeń kotłowni, jak i doboru poszczególnych elementów instalacji, dzięki którym może ona działać w efektywny i bezpieczny sposób. Wszystkie materiały stosowane do podłączenia instalacji grzewczej powinny pochodzić od renomowanych producentów, bo tylko wówczas zyskujemy gwarancję, że będą cechowały się długim i bezawaryjnym działaniem. Równie ważna jest fachowa ocena zapotrzebowania energetycznego budynku, które musi spełnić wybrany system grzewczy. Trzeba także pamiętać o przestrzeganiu standardów bezpieczeństwa montażu instalacji. Każda instalacja grzewcza powinna zostać zamontowana przez fachowców, którzy dysponują wiedzą oraz doświadczeniem, a także niezbędnymi uprawnieniami w tym zakresie.

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się na wybór i montaż instalacji grzewczej, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii. Najlepiej powierzyć jej montaż specjalistom, którzy doradzą wybór odpowiedniego do danego budynku rozwiązania, a także zajmą się późniejszym serwisowaniem instalacji grzewczej.