Nowy Rok to sprawdzone metody leczenia dróg oddechowych. Sprawdź sam!

Stary rok za nami, a w nowym czekają nas całkiem nowe i ekscytujące wyzwania. To, jak przez niego przebrniemy, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Niemniej jednak warto pomyśleć również o własnym zdrowiu – i tym, jak radzić sobie z przeziębieniem w okresie poprzedzającym wiosnę, jak i również samą wiosną. Dni bowiem robią się coraz dłuższe, a my zaczniemy tym samym spędzać zdecydowanie więcej czasu na zewnątrz, niż to miało miejsce podczas zimy.

Wiosna wiosną, ale o zdrowie trzeba dbać!

Mówi się, że „zdrowie ma się tylko jedno”, więc tym bardziej warto zastanowić się nad tym, czy aby na pewno to dobry pomysł, wyjść na dwór bez czapki – jak wiadomo, pogoda w Polsce nie rozpieszcza i widać to najlepiej po ilości zachorowań w okresie jesienno-zimowym oraz w przedwiośniu.

Kiedy za oknem plucha i roztopy, w naszych organizmach mogą zachodzić różne procesy, przez które chorujemy. Nebulizator to jedno z tych urządzeń, dzięki którym możemy pozbyć się niechcianych dolegliwości towarzyszących przeziębieniu. Na czym polega sekret terapii wziewnej? Czy z tej metody mogą korzystać osoby starsze i czy nie ma przeciwwskazań do tego, aby mogły korzystać z niej również dzieci?

Odpowiedź na te pytania jest prosta. Nebulizator to rodzaj inhalatora, który zamienia płynną postać leku w mgiełkę. Ta metoda leczenia dolegliwości związanych z górnymi i dolnymi odcinkami dróg oddechowych jest polecana dla osób w każdym wieku. To metoda nieinwazyjna, która nie obciąża żołądka. Substancja lecznicza – w postaci mgiełki – trafia bezpośrednio do zmienionych chorobowo miejsc w płucach bądź jamie ustnej i „robi swoje”.

Na alergię i smog jak znalazł!

Metoda leczenia układu dróg oddechowych nazywana jest również nebulizacją i pomaga w wielu dolegliwościach – wiosną jest szczególnie polecana alergikom, a w szczególności tym, którzy mają trudności z oddychaniem wśród wszechobecnego smogu. Do najczęstszych dolegliwości związanych z alergią wziewną możemy zaliczyć:

  • problemy z oddychaniem oraz kichanie,

  • suchy kaszel,

  • uporczywy wodnisty kaszel,

  • przekrwione i łzawiące oczy,

  • złe samopoczucie i osłabienie.

Do wyżej wymienionych dolegliwości można również zaliczyć drobną wysypkę (pokrzywka). Ta najczęściej występuje w alergiach pokarmowych, niemniej jednak może wystąpić również w przypadku alergii wziewnych.

Skuteczna metoda leczenia dróg oddechowych dla każdego w każdym wieku

Nebulizator możemy dostać w każdej aptece. Mamy do wyboru kilka rodzajów, a są nimi nebulizatory membranowe, ultradźwiękowe oraz pneumatyczne. Każde wymienione urządzenie działa na swój własny sposób, jednak uważa się, że to właśnie nebulizator membranowy – inaczej zwany siateczkowym – jest najbardziej skuteczny, jeżeli chodzi o małe dzieci.

Terapia wziewna pomaga rozrzedzać wydzielinę zalegającą w górnych i dolnych drogach oddechowych, ułatwia jej odkrztuszanie oraz nawilża i błony śluzowe nosa i gardła. Zaleca się jej stosowanie zarówno podczas choroby, jak i również profilaktycznie, a największą jej zaletą jest to, że można ją wykonać bezpiecznie samemu we własnym domu – urządzenia te są bowiem niezwykle poręczne i praktyczne.