Nowoczesne piece CO – jaki model wybrać?

nowoczesne-piece-co-jaki-model-wybrac

Centralne ogrzewanie to wciąż popularny i ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu, a także zapewnienie domownikom ciepłej wody użytkowej. Co więcej, w przypadku budynków, które nie znajdują się w zasięgu zbiorowej sieci ciepłowniczej, jest to jedyne rozwiązanie. Zazwyczaj Do obsługi instalacji CO wybierane są kotły zasilane paliwem stałym np. ekogroszkiem. Sprawdźmy zatem, czym powinny charakteryzować się nowoczesne kotły CO i jaki model wybrać?

Jakie są modele kotłów CO?

Planując instalację centralnego ogrzewania lub modernizację istniejącego systemu grzewczego musimy zdecydować, jaki kocioł zostanie zainstalowany. Na rynku jest obecnie dostępne wiele modeli kotłów o bardzo zróżnicowanych parametrach, a wybór zależy od posiadanego budżetu, oczekiwanej mocy, czy rodzaju paliwa, jakim chcemy opalać kocioł. Dużą popularnością cieszą się obecnie kotły uniwersalne. Największą zaletą takich modeli jest możliwość spalania paliw stałych, takich jak pellet czy ekogroszek. Urządzenia te cechują się wysoką wydajnością oraz prostotą obsługi.

Producenci kotłów przykładają również dużą wagę do tego, aby ich wyroby były przyjazne dla środowiska. Przykładem może być firma Dragon, która oferuje nowoczesne i trwałe kotły CO, spełniające wszelkie wymagania klasy 5 norm emisji zanieczyszczeń. Są to nie tylko urządzenia uniwersalne, ale także kotły dedykowane dla konkretnego asortymentu opału m.in. kotły na pellet, lub kotły na ekogroszek, wyposażone w podajnik, który znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia, poprzez ograniczenie czasu potrzebnego na jego obsługę.

Czym kierować się przy wyborze kotła CO?

Wybierając kocioł CO, należy wziąć pod uwagę kilka czynników i na ich podstawie zdecydować, jaki model będzie dla nas najlepszy. Kluczowym parametrem jest moc kotła. Powinna ona być dobrana do rzeczywistych potrzeb wynikających z powierzchni domu, a w przypadku gdy kocioł odpowiada za podgrzewanie wody użytkowej także ilości domowników.

Następne kryterium to rodzaj paliwa, jakim kocioł będzie opalany. Do dyspozycji mamy kilka wariantów m.in. kotły na pellet, kotły na ekogroszek, czy bardzo chętnie wybierane kotły uniwersalne. Wszystkie z wymienionych urządzeń spełniają normy dotyczące emisji spalin oraz są wyposażone w automatykę odpowiedzialną za ich obsługę. Mając na uwadze dynamikę na rynku paliw grzewczych, można przyjąć, że kotły uniwersalne są obecnie najlepszym rozwiązaniem.