Nowoczesna technologia w szkole. Z czego warto skorzystać?

nowe-technologie

Dzieci są pełne energii, którą łatwo można przekuć w chęć do nauki – wystarczy je odpowiednio zaangażować. Pożyteczne spożytkowanie naturalnej ruchliwości i energiczności najmłodszych potrafi zdziałać cuda w zmotywowaniu ich do uczenia się.

Współczesne nowinki techniczne pozwalają wszystkim na zwiększenie komfortu w przeróżnych dziedzinach życia. Kolejne rozwiązania prześcigają się w ciągłym wyścigu o zdobycie uwagi konsumenta. Ten imponujący pęd ku przyszłości pomógł nie tylko rozwinąć, ale wręcz przekształcić aspekty naszej codzienności – świat rozrywki, medycyny i, co ważne, edukacji. Nowoczesne technologie zawitały do przedszkól, szkół i na uniwersytety, dając nauczycielom i profesorom zupełnie nowe możliwości. Szczególnie przydatne okazują się rozwiązania w nauczaniu najmłodszych. Czasy, gdy szkoła kojarzyła się dzieciom ze żmudnym siedzeniem w ławce i czytaniem opasłych podręczników idą w niepamięć. Rozwój w technikach uczenia pozwala stymulować dziecięce umysły w o wiele bardziej efektywny sposób, pozwalając pociechom na naukę poprzez zabawę. Poniżej przedstawimy kilka przykładowych nowinek, które warto zaimplementować w szkołach.

Akcja – interakcja

Dzieci są pełne energii, którą łatwo można przekuć w chęć do nauki – wystarczy je odpowiednio zaangażować. Pożyteczne spożytkowanie naturalnej ruchliwości i energiczności najmłodszych potrafi zdziałać cuda w zmotywowaniu ich do uczenia się. Przydatnym narzędziem będzie na przykład rzutnik interaktywny – zawieszony na suficie pozwala na dowolnej gładkiej podłodze wyświetlić szereg multimedialnych treści przeznaczonych do pracy z dziećmi. Urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze i pozwala łatwo zaangażować dzieci do wspólnej zabawy i nauki. Różnorodne aktywności zachęcają do współpracy i wzajemnej interakcji, pomagają dzieciom w pracy nad ruchliwością, refleksem i aktywizują je do działania. Rzutnik interaktywny oferuje szeroką gamę aktywności w rzeczywistości rozszerzonej – począwszy od prostych zabaw aż po gry edukacyjne. To świetne rozwiązanie nie tylko dla placówek edukacyjnych, ale też muzeów i centrów nauki, galerii handlowych czy nawet ośrodków rehabilitacyjnych. Uniwersalność takiego rzutnika, w połączeniu z atrakcyjnymi dla dzieci multimediami, sprawia, że jest to urządzenie niezwykle przydatne we wczesnych etapach nauki dzieci.

Zaprzyjaźnij się z Internetem

W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa nauczenie zdalne jest dominującą formą edukacji – chcemy tego czy nie, zostanie z nami na dłużej. Najwyższa pora zaakceptować to rozwiązanie jako formę nauki i postarać się wyciągnąć z niego jak najwięcej. Internet współcześnie służy dzieciom praktycznie do wszystkiego – daje im rozrywkę, zapewnia stały kontakt z rówieśnikami i wykorzystywany jest jako narzędzie do nauki. Zadaniem nauczyciela i rodzica jest wskazanie dziecku odpowiedniej, bezpiecznej drogi, którą może poruszać się w sieci – takiej, która pomoże mu odkrywać świat bez czyhających w Internecie zagrożeń. Blogi edukacyjne, natychmiastowy kontakt poprzez portale społecznościowe, wciągające gry i prezentacje: wszystkie te narzędzia to świetna pomoc dla każdego nauczyciela. Dla dziecka świat multimedialny to drugi dom – wykorzystując ten fakt, można pokazać pociechom, że znajdzie się w nim również miejsce do angażującej i interesującej nauki.