Nikola Tesla-wynalazki, osiągnięcia, życie

Niestrudzona praca Nikoli Tesli doprowadziła do skoków technologicznych i zainspirowała wielu naukowców. Znajdź swoje życie tutaj w Infografice Nikoli Tesli.

Dzięki internetowi i wielu archiwom, takim jak Towarzystwo Pamięci Tesli, dostępnych jest wiele informacji na temat jego życia i pracy. Czytaj dalej, aby odkryć wielkość, jaką był i jest Tesla – naukowiec wyprzedzający swoje czasy!

Urodzony w 1856 roku w uroczej małej wiosce Smiljan (we współczesnej Chorwacji), można niemal powiedzieć, że Nikola Tesla urodziła się w cudowny sposób. W dniu, w którym się urodził, była potężna burza z piorunami. Podczas gdy położna powiedziała, że ​​będzie dzieckiem burzy, jego matka (błyskotliwa dama, która wynalazła sprzęt AGD) odpiera, że ​​będzie dzieckiem światłości. Rzeczywiście miał w swoim życiu dość burz i światła. Następnym decydującym momentem w jego życiu było to, że jego brat Daniel zginął strasznie w wypadku samochodowym w 1863 roku. Wstrząsnęło nim do tego stopnia, że ​​zgłosił wizje: oznaki, że był wrażliwą duszą (jak wiele pięknych umysłów).

Poszedł do szkoły podstawowej w Smiljan. Był niesamowitym uczniem, ze zdolnościami takimi jak wykonywanie rachunku całkowego w głowie. Przeniósł się do Karlovac do szkoły średniej, zaraz zachorował po powrocie w 1873 roku do rodzinnego miasta. Ojciec naciskał na niego, aby był kapłanem, tak jak on, ale jego serce było nastawione na bycie Inżynierem. Widząc, że jego potomstwo jest tak chore i wątłe od cholery, nie chciał pozwolić, by jego syn poszedł swoją drogą i wysłał go na Politechnikę Austriacką w Grazu w Austrii w 1875 r. Ze stypendium wojskowym. To tutaj był świadkiem dynamo Gramme, które działało jako generator. Po odwróceniu zmienił się w silnik elektryczny. Miałoby to zasadnicze znaczenie w jego późniejszej pracy. Chociaż w pierwszym roku miał gwiezdne stopnie (nie wszyscy), był ciągle rozproszony: uprawiał hazard, płacąc czesne i pomijając wykłady. W rezultacie zrezygnował z uniwersytetu i uciekł z domu w 1878 roku, zamiast powiadomić rodzinę o swojej porażce. Studiował także filozofię na uniwersytecie w Pradze. W 1882 roku pracował w Continental Edison Company w Paryżu.

W 1884 r. Przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych i został zatrudniony jako inżynier w Nowym Jorku w bazie Thomasa Edisona na Manhattanie: Edison Machine Works. Edison zaoferował mu 50 000 USD za ulepszony projekt silników prądu stałego i generatorów. Kiedy Tesla rzeczywiście dokonał tego wyczynu, Edison zrezygnował z płacenia mu, mówiąc, że to praktyczny żart. Kilka kontrowersyjnych miesięcy później Tesla opuściła firmę.

Założył firmę Tesla Electric Light and Manufacturing we współpracy z parą biznesmenów. Złożył wiele patentów elektrycznych. Kiedy jego cele i cele biznesmena się rozeszły, zabrali całą jego własność intelektualną i zostawili go z niczym. Bez grosza uciekał się do kopania rowów za 2 dolary dziennie, aby związać koniec z końcem.
Mimo rozczarowania Tesla wytrwała. W 1887 r. Założył Tesla Electric Company z pomocą inwestorów. W swoim nowym laboratorium na Manhattanie opracował silnik indukcyjny prądu przemiennego (w 1888 r.). Będąc świadkiem demonstracji tego urządzenia, Westinghouse Company wydało licencję na technologię, zapewniając opłaty licencyjne i płatności z góry (za moc). Dzięki temu dobroczynnemu wpływowi, który go wspierał, mógł swobodnie wymyślić transformator wysokiego napięcia: swoją rewolucyjną cewkę Tesli (1891). Wynalazek ten mógłby bezprzewodowo przenosić elektryczność z wykorzystaniem zasad rezonansu i siły elektromagnetycznej. To było kwantowe przesunięcie w sposobie, w jaki ludzie rozumieli elektryczność.

Wkrótce potem nastąpiła niesławna „Wojna prądów”. Edison, promując prąd stały (DC), próbował zdyskredytować prąd przemienny (AC) zaproponowany przez Teslę w 1893 roku, a nawet próbował wykazać niebezpieczeństwo, próbując skazać skazanego na śmierć na skazanym na krześle elektrycznym na prąd przemienny. Chociaż udowodnił słuszność swojego prądu przemiennego, fortuna Tesli zaczęła się chwiejne, gdy zwolennicy AC i DC rozpoczęli wojnę cenową i podcinali sobie nawzajem ceny na lewo, prawo i na środku. Westinghouse wpadł w kłopoty finansowe i poprosił Teslę o sprzedaż swoich patentów. Tesla ponownie zrezygnował z ogromnej fortuny dzięki hojności, współczuciu i zamiłowaniu do nauki.

W 1893 r. Podczas Światowej Wystawy Kolumbijskiej, tj. Światowych Targów, pomógł Westinghouse w dostarczeniu energii do wydarzenia i oszołomił wszystkich cudami obfitego światła i ciekawostek takich jak bezprzewodowe światło elektryczne. To tutaj wygiął szklane rurki w nazwiskach znanych artystów, aby stworzyć pierwsze neony.
Eksperymenty Tesli kontynuowano w jego laboratorium. Znaczącym było jego badania nad technologią rentgenowską, badające wszystko, od promieniowania jonizującego i elektromagnetycznego po fotografię Kiriliana. Nic dziwnego, że współczesne MRI honorują go teslą (reprezentowaną przez symbol „T”) będącą pochodną jednostką natężenia pola magnetycznego w międzynarodowym układzie jednostek. Odkrył promieniowanie rentgenowskie mniej więcej w tym samym czasie, co William Röntgen, w 1895 roku.
Niestety, 1895 był także rokiem, w którym spłonęło nowojorskie laboratorium Tesli i wszystko w nim, łącznie z notatkami i sprzętem. Przeprowadził się na chwilę do Colorado Springs i wrócił do Nowego Jorku w 1900 roku.

Nikola Tesla miał sen, który wpłynął na jego decyzję o przyjeździe do USA. Zawsze chciał wykorzystać energię z wodospadów Niagara, aby wytworzyć energię. Zbliżał się do tego marzenia, gdy Westinghouse otrzymał kontrakt na budowę elektrowni w Falls. Niagara Falls Commission pozwoliła Tesli na korzystanie z prądu przemiennego, ponieważ uważano ją za mocniejszą i bezpieczniejszą w transporcie na większe odległości. Z pomocą bogatych elit, takich jak J.P Morgan i Rotszyldowie, elektrownia Adama otworzyła swoje podwoje w 1896 r. Trzema generatorami prądu przemiennego Tesli.

Był deszczowy wrześniowy dzień w Madison Square Gardens, kiedy Tesla zademonstrował swój teleautomaton. Było to pierwsze na świecie urządzenie sterowane radiowo w formie miniaturowej łodzi. Działa na podstawie kodowania i dekodowania fal herczyńskich bezpośrednio z urządzenia. W centrum tego była brama logiczna. Chociaż początkowe zastosowanie tych urządzeń było do celów wojskowych, rząd Stanów Zjednoczonych nie stosował tej technologii do czasów II wojny światowej w pojazdach RPV (pojazdy zdalnie sterowane), a ostatnio w pojazdach UUV (bezzałogowe pojazdy podwodne).
Tesla poświęciła pewien czas na opracowanie termo-dynamicznej konwersji. Udoskonalił podstawową koncepcję turbin bezłopatkowych, zwłaszcza po zobaczeniu ogromnych stosów połamanych łopat w stoczniach. W związku z tym w 1909 r. Złożył pierwszy patent na napęd płynowy. Tutaj wprowadził swój projekt bezłopatkowy, skonfigurowany jako kompresor / pompa. Drugi patent dotyczył turbiny w 1911 r., A trzeci Valvular Conduit w 1916 r. Turbina Tesla została zaprojektowana pod kątem wydajności i była odwracalna. Podobnie jak wiele jego wynalazków i rewolucyjnych pomysłów, nie przyciągał on do końca zainteresowania, na jakie zasługiwał, i zyskał popularność dopiero w ostatnich latach.

Nikola Tesla-wynalazki pozostałe

Niektóre inne odkrycia Tesli, za które zasługuje na uznanie, obejmują:

  • Fale radiowe (1896 – pomysł skradziony przez Marconiego)
  • Robotyka
  • Wirujące pole magnetyczne
  • Układ przemienny wielofazowy

Nikola Tesla osiągnięcia

W drugiej części życia Tesla otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Obejmowały one:

  • Zakon św.Sawy, II klasa, rząd Serbii (1892), aby uznać cywilów za zasługi dla Kościoła, sztuki i nauki, domu królewskiego i państwa.
  • Order księcia Danilo I (1895), przyznany obywatelom Czarnogóry i obcokrajowcom za wsparcie i uznanie niepodległości Czarnogóry i królewskiej tradycji dynastii Petrović-Njegoš, a także osób, których praca społeczna lub naukowa przyczyniła się do rozwoju sztuki , nauka lub kultura.
  • Medal Edison AIEE (1917) został przyznany zasłużonym osobom w uznaniu za niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie elektrotechniki, elektrotechniki lub elektrotechniki.

Nikola Tesla, podobnie jak namiętny artysta głodujący swoją sztuką, zwracał większą uwagę na swoją pracę niż na własne zdrowie i dobre samopoczucie. Chociaż dożył sędziwego 86 roku życia, uczynił to stosunkowo samotnie i bez grosza. Czy spotkałby go inny los, gdyby otrzymał uznanie, sławę i fortunę, na którą tak słusznie zasłużył? Nigdy nie będziemy wiedzieć.

To, jak możemy świętować jego życie, to pamiętając o jego licznych wkładach w nasze współczesne życie i jego niestrudzonej pracy w obliczu przeciwności losu. Nikola Tesla jest naprawdę jednym z największych umysłów wszechczasów.