Niezwykłe zalety wody pitnej

Woda pomaga ciału działać tak, jak powinno. Jest to czynnik chłodzący, smarujący i niezbędny do regulacji osmotycznej w ciele. Sprawdź infografikę poniżej, aby dowiedzieć się o niezwykłych zaletach wody pitnej:

„Czysta woda jest pierwszym i najważniejszym lekarstwem na świecie”. – przysłowie słowackie

Wiele osób przysięga na wodę jako lekarstwo na prawie wszystkie dolegliwości na świecie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy jest jakaś prawda w tej teorii:

Woda pomaga złagodzić bóle głowy

Odwodnienie jest istotnym czynnikiem wywołującym bóle głowy i migreny, szczególnie w czasie upałów. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Neurology osoby cierpiące na migrenę zostały podzielone na dwie grupy. Połowę uczestników poproszono o wypicie 1,5 litra oprócz regularnego spożycia wody, podczas gdy inni otrzymali regularne leki przeciwbólowe bez zmiany zużycia wody. Grupa, która zwiększyła zużycie wody, zauważyła zmniejszenie bólów głowy i migren, a także zmniejszenie zapotrzebowania na leki.
Woda pomaga poprawić funkcjonowanie mózgu

Ponieważ duża część ludzkiego ciała składa się z wody, naturalne jest, że nasz mózg potrzebuje wody do funkcjonowania. Spójrz tylko, co się stanie, jeśli nie wypijesz wystarczającej ilości wody:
Przypomnij sobie, że masz problemy z koncentracją; jesteś zmieszany. Będziesz odczuwał bóle głowy, zmęczenie i wiele innych zabawnych objawów, które towarzyszą odwodnieniu. Krótko mówiąc, stajesz się mniejszą wersją siebie.
Woda pomaga zwiększyć wydajność fizyczną i zmniejszyć zmęczenie

Kiedy mówimy o sprawności fizycznej, często wyobrażamy sobie sportowców, których ciało jest źródłem utrzymania. Jeśli zostaną odwodnione, mogą odczuwać skurcze, zmęczenie, zawroty głowy, letarg i dezorientację. Podczas gdy sportowcy są bardziej ekstremalnym przykładem, woda może przynieść korzyści każdemu. Może odświeżyć i ożywić. To świetny wzmacniacz metabolizmu.

Pomaga regulować trawienie i łagodzić zaparcia

Trawienie jest tym, co daje twoim organom energię do prawidłowego funkcjonowania. Woda jest głównym motorem trawienia na następujące sposoby:

Pomaga wytwarzać kwas solny potrzebny do trawienia. Tworzy ochronną błonę śluzową żołądka, aby chronić nas przed wrzodami i kwasowością. Pomaga pozbyć się systemu produktów przemiany materii. Ostatnią korzyścią jest to, jak picie wystarczającej ilości wody może pomóc w zapobieganiu zaparciom.

Pomaga wyeliminować toksyny z organizmu

Płuca, wątroba i nerki współpracują ze sobą, aby pomóc pozbyć się toksyn. Podczas gdy ciało w naturalny sposób oczyszcza się, często zostaje zbombardowane większą ilością toksyn niż sobie poradzi. Woda wypłukuje te toksyny tak, jak zmywa brud podczas kąpieli. Zawsze najlepiej spożywać go w czystej postaci, z mniej słodkimi i sztucznymi dodatkami.
Woda smaruje odpadowe produkty uboczne trawienia i pomaga wydostać się z organizmu bez nadmiernego wysiłku.

Pomaga w odchudzaniu

Ponieważ woda jest bez smaku, bezwonna i (idealnie) bez dodatku, pasuje do każdej diety, stylu życia i wymagań. Stosowany strategicznie może pomóc schudnąć. Pamiętaj tylko, że podobnie jak zbyt mało wody powoduje odwodnienie, zbyt dużo wody może powodować zatrucie wodne lub nadmierne nawodnienie. Optymalna ilość wody do picia zależy od takich czynników, jak płeć, budowa, poziomy aktywności, stan zdrowia i ogólna temperatura. Używana mądrze woda jest narzędziem w twoim arsenale odchudzania, który pomaga w następujący sposób:

  • Zwiększa metabolizm
  • Pozbywa się odpadów
  • Tłumi apetyt

Jak wykorzystać wodę na swoją korzyść?

  • Pij przed jedzeniem: będziesz jeść mniej
  • Zastąp zapakowany sok i słodkie napoje wodą. Zawsze możesz dodać plastry świeżych owoców lub warzyw, takich jak ogórek lub zioła i przyprawy, aby wszystko było interesujące.
  • Pij zimno, aby spalić więcej kalorii
  • Popijaj go podczas treningu, aby iść dłużej i lepiej
  • Woda pomaga zapobiegać kamieniom nerkowym

Picie wystarczającej ilości wody, aby przepuścić około 2,5 litra moczu dziennie, prawdopodobnie zapewni wypłukiwanie organizmu z substancji wytwarzających kamienie nerkowe (pomoże to im zapobiec). Jasny kolor moczu jest jednym ze wskaźników, że oddajesz wystarczającą ilość moczu, podczas gdy ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu jest zdecydowanie czerwoną flagą.
Woda pomaga pozbyć się kaca

Jednym z powodów klasycznego kaca jest odwodnienie towarzyszące spożywaniu alkoholu. Woda nie tylko zajmie się odwodnieniem, ale również pomoże wypłukać toksyny z układu.
Pomaga złagodzić ból pleców

Woda jest nieodłącznym elementem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego jest to ważne w mniej oczywistych przypadkach, takich jak plecy. Dyski w naszym kręgosłupie pochłaniają wodę podczas snu. Nawodnienie służy do zapewnienia im wystarczającej ilości wody, aby mogły się wyprostować i przygotować do noszenia różnych obciążeń, na jakie narażone jest nasze ciało. Następnym razem, gdy będziesz miał ból pleców, najpierw spróbuj wypić więcej wody. W dłuższej perspektywie możesz stopniowo czuć się lepiej.
Pomaga regulować temperaturę ciała

Woda jest czynnikiem chłodzącym ciało. Picie wystarczającej ilości wody może pomóc ustabilizować temperaturę. Jest to ważne, ponieważ pomaga nam się dostosować w obliczu niekorzystnych temperatur otoczenia. Ponieważ woda jest we krwi, zdolność do pochłaniania otaczającego ciepła może pomóc jej przenieść ciepło do ważnych organów z kończyn w zimnych warunkach, a także wydalić nadmiar ciepła z ciała w postaci potu, szczególnie po treningu.

Oto jedna z największych, najbardziej powszechnie znanych prawd: woda jest dla ciebie dobra. Uczyń go swoim przyjacielem i zobacz, jak poprawi to twoje życie. Ale ostrożnie, nawet dobre rzeczy najlepiej robić z umiarem.