Najważniejsze momenty w historii perfumiarstwa

Początki historii perfum

Początków perfum należy wypatrywać w czasach prehistorycznych. Już wtedy zauważono, że pewne zapachy roztaczają przyjemną woń, a wśród nich były żywice, gałęzie drzew i mieszanki ziół oraz roślin. Co ciekawe, odkrywano zapachy dzięki dymowi i stąd też pochodzi nazwa „perfumy”. Jest to połączenie łacińskich zwrotów „per”, oznaczającego „przez” oraz „fumare”, czyli „dymić”.

Dużą zasługę w powstaniu perfum mają przede wszystkim Starożytni Egipcjanie, którzy używali kadzideł, olejów oraz balsamów. Do produkcji zapachowych kompozycji wykorzystywali też esencje z kwiatów, mirrę oraz żywicę. Po Egipcjanach zapachami zainteresowali się też Starożytni Grecy, którzy używali pierwszych perfum w czasie ceremonii poświęconym bogom olimpijskim oraz przed igrzyskami. Swój udział w rozwoju perfum mają także Starożytni Rzymianie używający do ich tworzenia pomad i tłustych olejów. Korzystali z nich przed oraz po wizytach w łaźniach.

Jak powstała woda kolońska?

Pierwsze perfumy traktowane jako produkt współczesny powstały w XIV wieku na Węgrzech. Woda na bazie lawendy i rozmarynu szybko zyskała popularność i dała podstawy do powstania późniejszej wody kolońskiej. Jednak to właśnie wspomniana woda kolońska zapoczątkowała zapachową rewolucję.

Pierwsza woda kolońska powstała w 1709 roku w Kolonii i została nazwana na jej cześć. Eau de Cologne to mieszanka lawendy, rozmarynu i cytrusów, która zachwyciła świeżością oraz lekkością. Do lat 70 XX wieku stosowana była głównie przez mężczyzn jako produkt po goleniu, ale za sprawą kontrowersyjnej reklamy Yves Saint Laurent zaczęła być popularna również w innych okolicznościach.

Pierwsza wytwórnia perfum w Grasse

Za stolicę perfumiarstwa uważa się niewielkie miasteczko położone nieopodal Paryża – Grasse. To tutaj powstała pierwsza destylarnia, której początek datuje się na pierwszą połowę XIX wieku. Jej twórcą był Pierre Francois Pascal Guerlain. To dzięki temu miejscu perfumy stały się działem rozwijającego się przemysłu. W Grasse wykorzystywano olejki eteryczne pozyskiwane z plantacji róż i jaśminu. Co ciekawe, destylarnia w Grasse istnieje do dzisiaj, a tworzone tam perfumy są traktowane jako klasyka.
Kiedy pojawiły się perfumy niszowe?

Za najlepsze czasy dla perfum niszowych można uznać lata 20 XX wieku. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze niszowe kompozycje tworzone dla gwiazd oraz osób, które marzyły o podniesieniu swojego statusu za pomocą wyjątkowych zapachów.

Wkrótce perfumiarze tacy jak np. twórca destylarni w Grasse Guerlain zaczęli zauważać ich potencjał. Również domy mody zaczęły współpracę z mistrzami perfumiarzy. Obecnie niszowe perfumy są synonimem jakości i wyjątkowości i docenia je cały świat. Są uosobieniem kunsztu i unikalności. W świecie, w którym popularne i mainstreamowe kompozycje zapachowe są na wyciągnięcie ręki każdego, to co niszowe nabiera szczególnego znaczenia.

Jednym z przykładów perfum niszowych jest marka Frapin, której szczegóły i dzieła możesz znaleźć na stronie: https://amisell.pl/marki-niszowe/frapin/. Marka powstała w XIII wieku w regionie Chateau de Fontpinot i początkowo zajmowała się produkcją koniaku. Wnuczka Pierre’a Frapin zapoczątkowała wprowadzenie w rodzinne tradycje sztuki perfumiarstwa. Z połączenia obu dziedzin powstały kompozycje wyjątkowe, w których obecny był aromat koniaku i zapachy innych alkoholi. W perfumerii Amisell można zakupić aż 12 różnych kompozycji marki Frapin.