Najczęściej spotykane przyczyny niepłodności

najczesciej-spotykane-przyczyny-nieplodnosci

Pary, które przez dłuższy czas bezskutecznie starają się o dziecko, zaczynają podejrzewać u siebie problemy z niepłodnością. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak definiowana jest niepłodność oraz jakie może mieć przyczyny. Warto wiedzieć na czym dokładnie ona polega i z czego wynika, co pozwoli podjąć świadome decyzje co do ewentualnego leczenia.

Czym jest niepłodność?

O niepłodności mówimy wtedy, gdy u danej pary nie dochodzi do zapłodnienia, mimo regularnego współżycia bez środków antykoncepcyjnych. Zazwyczaj bierze się pod uwagę rok bezowocnych starań o zajście w ciążę. W przeciwieństwie do bezpłodności stan nazywany niepłodnością podlega leczeniu. Co ważne, niepłodność może wystąpić zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnozy u obojga partnerów. W przypadku, gdy przez co najmniej 12 miesięcy starania o dziecko okazują się bezowocne, kobieta powinna wybrać się na wizytę do ginekologa. Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, pozwalające ocenić stan narządów rodnych oraz zleci konieczne badania (np. laboratoryjne, obrazowe). Jedną z polecanych placówek dla kobiet, które zmagają się z problemem niepłodności, jest Gabinet Ginekologiczny dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku. U mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, które umożliwia wstępną ocenę płodności pacjenta, a także zlecenie dalszej diagnostyki.

Jakie mogą być przyczyny niepłodności u kobiet?

Obecnie wiele kobiet później decyduje się na macierzyństwo, co oznacza, że zaczynają starania o dziecko nawet po 35 roku życia. Płodność kobiety jest wówczas na niższym poziomie niż jeszcze kilka lat wcześniej. Może to prowadzić nie tylko do problemów z zajściem w ciążę, ale też utrudniać donoszenie ciąży. Aby zwiększyć szansę na zajście w ciążę, warto udać się do ginekologa, który przeprowadzi podstawowe badania i zaoferuje doradztwo w dziedzinie planowania ciąży.

Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet wymienić należy również m.in.:

  • nieprawidłową budowę układu rozrodczego, w tym wady wrodzone,
  • zaburzenia pracy narządów rozrodczych, wynikające na przykład z zespołu policystycznych jajników (PCOS), endometriozy, obecności guzów lub torbieli,
  • zaburzenia hormonalne, powodujące np. nieregularne miesiączkowanie, brak owulacji, niedoczynność tarczycy,
  • nieleczone infekcje lub stany zapalne,
  • przedwczesną menopauzę,
  • zbyt dużą lub zbyt małą masę ciała.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Szukając przyczyn problemów z zapłodnieniem, u mężczyzn sprawdza się przede wszystkim stan i jakość nasienia. Niepłodność może powodować np. zbyt mała liczba plemników lub ich nieprawidłowa budowa. Podobnie jak u kobiet, u mężczyzn również należy sprawdzić, czy nie występują u nich wady anatomiczne, które uniemożliwiają prawidłowy przepływ nasienia. Szczególne znaczenie ma tutaj prawidłowa praca jąder oraz nasieniowodów.

Warto pamiętać, że na wystąpienie niepłodności mogą mieć wpływ również choroby, takie jak cukrzyca, a także styl życia. Mężczyźni, którzy palą papierosy, nadużywają alkoholu i stosują niezdrową dietę, mogą częściej doświadczać problemów z płodnością.