Najbardziej przydatne pompy w gospodarstwie domowym

najbardziej-przydatne-pompy-w-gospodarstwie-domowym

W dobie coraz wyższych podwyżek cen, wiele osób chce się uniezależnić od sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Mają na to szanse właściciele domów, ponieważ to do nich należy decyzja dotycząca zarówno źródła czerpania wody, jak i odprowadzania ścieków. Aby jednak ich codzienne funkcjonowanie było w pełni komfortowe, muszą zaopatrzyć się w odpowiednie pompy. Dowiedz się, które z nich będą najbardziej przydatne w gospodarstwie domowym.

Czerpanie czystej wody

Czerpanie czystej wody to jedno z najważniejszych zadań właściciela nieruchomości, która nie jest podłączona do sieci wodociągowej. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu studnię. Kiedyś korzystanie z niej było uciążliwe, wymagało bowiem pracy rąk własnych. Dzisiaj sytuacja jest znacznie łatwiejsza, a czystą wodę można czerpać przy pomocy pompy głębinowej oraz zestawu hydroforowego. Obydwie pompy pozwalają na dostarczenie do domu czystej wody użytkowej, którą można wykorzystać zarówno do mycia, jak i do picia. O to, który sposób wybrać, zapytaliśmy sprzedawcę pomp ze sklepu Aquatik.

To, który rodzaj pobierania wody wybierzemy, zależy przede wszystkim od zasobów i charakterystyki naszej działki. Woda może znajdować się kilkanaście metrów pod ziemią – wówczas zastosujemy pompę głębinową. Może się jednak okazać, że źródło wody leży zdecydowanie płycej i do korzystania z niego wystarczy pompa hydroforowa, wyjaśnia nasz rozmówca.

Warto także wiedzieć, że zestawy hydroforowe oprócz usprawnienia domowej sieci wodociągowej, świetnie sprawdzają się także w ogrodzie. Hydrofor może dostarczać wodę zarówno do ręcznych, jak i automatycznych zraszaczy, a ta płynąca z odpowiednim ciśnieniem znacznie ułatwia nawadnianie roślin.

Gospodarowanie deszczówką i kanalizacją

Drugim zadaniem właściciela domu jest odprowadzenie ścieków. Oprócz tego może on także korzystać z wody deszczowej, a także prowadzić inne prace, związane chociażby z wypompowaniem wody z zalanej piwnicy czy też opróżnieniem basenu. Do wszystkim z tych celów niezbędna jest pompa zatapialna, która w zależności od rodzaju może być przeznaczona do pracy zarówno z brudną, jak i czystą wodą. Dzięki pompie do czystej wody można opróżnić basen, usunąć wodę z przydomowych oczek wodnych czy też wypompować ją z zalanych pomieszczeń. Z kolei urządzenia do brudnej wody będą szczególne przydatne przy wypompowaniu ścieków. Wiele z dostępnych na rynku pomp wyposażonych jest w rozdrabniacz, który pozwala na łatwiejsze i bezpieczniejsze pompowanie brudnej wody o różnym stopniu zanieczyszczeń.

Każde gospodarstwo domowe, które nie ma dostępu do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, musi samodzielnie gospodarować czystą i brudną wodą. Nie jest to jednak trudne zadanie, ponieważ istnieją specjalistyczne pompy, które nie wymagają od użytkownika żadnego wysiłku związanego z obsługą. Mowa tutaj przede wszystkim o pompach głębinowych i zanurzeniowych, a także o zestawach hydroforowych.