Na czym polegają subiektywne i obiektywne badania wad refrakcji wzroku

na-czym-polegaja-subiektywne-i-obiektywne-badania-wad-refrakcji-wzroku

Refrakcja to nic innego jak załamanie promieni świetlnych. Gdy do naszego oka trafia światło, zostaje ono skupione w taki sposób, aby dotrzeć do siatkówki oka, a następnie pozwolić nam na wyraźny obraz. W momencie, w którym proces refrakcji zostaje zaburzony i nie działa w sposób prawidłowy, mówimy o wadzie wzroku. Badania tej wady oraz jej rozpoznanie jesteśmy wstanie wskazać za pomocą metod subiektywnych i obiektywnych.

Subiektywne badania czym się charakteryzują

Subiektywne badanie wzroku to nic innego jak metoda Dondersa. Polega ona na dobieraniu najlepiej przystosowanych szkieł korekcyjnych. Pacjent podczas tego badania dostaje kolejno specjalne soczewki korekcyjne, aż do momentu uzyskania ostrości widzenia. Szkła, dzięki którym jest to możliwe, stają się soczewkami korygującymi wadę refrakcji wzroku. Podczas tego badania, wada zostaje wyrażona w dioptriach, a na podstawie uzyskanych rezultatów, pacjent dobiera odpowiednie okulary korekcyjne. Dodatkowo warto pamiętać, że badanie wady refrakcji wzroku to podstawowe badania w kierunku jaskry. Warto więc wykonywać je regularnie, by wyeliminować jedną z najgroźniejszych chorób oczu w jak najwcześniejszym stadium.

Czym są badania obiektywne?

Obiektywne badanie wad refrakcji wzroku różni się tym, że nie wymaga czynnego udziału pacjenta w uzyskanych wynikach. Pacjent podczas badania wpatruje się w ekran autorefraktomertru. Urządzenie samodzielnie jest w stanie zbadać reakcje naszego oka na wyświetlane obrazy, dzięki czemu stwierdza moc i rodzaj wady refrakcji oka. Badania wady refrakcji wzroku są również dobrą okazją do diagnozy poważniejszych chorób oczu. Między innymi są nieodłącznym elementem badań diagnostycznych jaskry, która jest przyczyną stanu określanego mianem „ślepoty”. Po zdiagnozowaniu choroby jedyną skuteczną profilaktyką są badania specjalistyczne w kierunku jaskry. W Warszawie centrum okulistyczne Jaskra zajmuje się diagnostyką i leczeniem tej choroby. Warto pamiętać, że im szybsza reakcja i podjęcie leczenia, tym większa szansa na skuteczne zatrzymania postępu choroby.

Badania refrakcji oka można wykonywać metodą subiektywną i obiektywną. Najdokładniejsze wyniki uzyskamy łącząc oba sposoby, dzięki czemu dobierzemy szkła korekcyjne z jak najdokładniejszą skutecznością. Dodatkowo badania te są doskonałym elementem badań diagnostycznych i pomagają w wykrywaniu poważniejszych chorób oczu.