Na czym polega technika POCT?

poct

W dzisiejszych czasach badania laboratoryjne są jedną z najskuteczniejszych i jednocześnie najbardziej wiarygodnych metod diagnostyki. Pozwalają na wykrycie chorób i nieprawidłowości, które nie dają jeszcze wyraźnych i jednoznacznych objawów i dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że wykorzystywane są jedynie w profilaktyce oraz w przypadku pacjentów w dobrym stanie, którzy samodzielnie mogą udać się do punktu pobrań. Skierowane są również do osób, które wymagają hospitalizacji. W ich przypadku wykorzystuje się technikę POCT. Czym jest i na czym polega? Odpowiedzmy na to pytanie.

POCT – co to takiego?

Coraz częściej w tematyce badań laboratoryjnych pojawia się termin POCT. Czym jest? Mówiąc najprościej, jest to skrót od point-of-care testing, co oznacza przeprowadzanie testów diagnostycznych bezpośrednio przy chorym. Wiele osób dopatruje się w tym przyszłości badań laboratoryjnych. I słusznie – szybkie otrzymanie wyników znacząco zwiększa szanse na postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia pacjenta.

Warto jednak wspomnieć o tym, że POCT nie jest dziedziną badań laboratoryjnych, która pojawiła się teraz. Początki diagnostyki tego typu sięgają bowiem lat 60. i 70. XX wieku. To właśnie wtedy na rynku medycznym pojawiły się testy do oznaczania poziomu glukozy we krwi. Od tego czasu zakres badań, które możemy wykonać bezpośrednio przy pacjencie, jest znacznie szerszy, co pozwala lekarzom działać szybciej i skuteczniej.

Jakie badania wykonywane są za pomocą technologii POCT?

Jak wspominaliśmy, POCT to dziedzina medycyny, która dynamicznie się rozwija. Obecnie istnieje wiele różnorodnych testów diagnostycznych, które dają wynik w krótkim czasie od pobrania próbki, praktycznie natychmiastowo.

Wśród nich wymienić możemy testy, które dostępne są dla pacjentów w aptekach. Są to między innymi testy na płodność, ciążowe, menopauzalne, owulacyjne, jak również testy pozwalające na zbadanie poziomu cukru we krwi, testy na obecność substancji psychoaktywnych, testy wykrywające krew utajoną w kale oraz inne choroby układu pokarmowego.

Za pomocą techniki POCT możemy również zbadać poziom alkoholu we krwi, sprawdzić poziom enzymów, wykonać próby wątrobowe oraz przeprowadzić badanie ogólne moczu. POCT to także testy pozwalające na wykrycie zakażenia wirusem HIV oraz oznaczenie infekcji patogenami różnego rodzaju.

Czy takie badania są wiarygodne?

Wiele osób obawia się, że w porównaniu z tradycyjnymi badaniami laboratoryjnymi POCT nie jest w stanie dawać w stu procentach wiarygodnych wyników. To błąd. Musimy bowiem mieć świadomość, że wszystkie wykorzystywane w diagnostyce testy oraz sprzęty muszą posiadać określone parametry, które określone są przez międzynarodowe normy (ISO 17025, ISO 15189). W związku z tym, w diagnostyce wykorzystuje się sprawdzone, dające miarodajne wyniki metody.

Podsumowując, POCT to przyszłość diagnostyki laboratoryjnej, dzięki której diagnozowanie problemów pacjenta staje się sprawniejsze. Umożliwia to udzielenie mu szybszej, a jednocześnie skuteczniejszej pomocy.