Na czym polega naturoterapia?

barbara kazana

Naturoterapia jest zagadnieniem, o którym mówi się coraz częściej. Jednak podobnie, jak to jest w przypadku medycyny naturalnej, przeważnie niewiele się o niej wie. Jedni uważają, iż naturoterapia jest zbliżona do standardowych rytuałów, jakie uprawiane są przez znachorów, inni natomiast – że to jedynie efekt placebo. Czym tak naprawdę cechuje się naturoterapia, jakim obszarem się zajmuje oraz w czym polega?

Czym dokładnie jest naturoterapia?

Naturoterapia to nauka, która koncentruje się przede wszystkim na stopniowym przywróceniu ogólnego zdrowia w sposób zupełnie naturalny oraz z zastosowaniem zupełnie naturalnych środków. Nie sprawia to jednak, że w trakcie diagnozowania chorób neuropata nie korzysta z dobrodziejstw nowoczesnych metod oraz nie stosuje np. specjalistycznej aparatury. Doskonałym przykładem zastosowania takiej techniki jest biorezonans elektromagnetyczny, który stosowany jest do diagnozowania oraz zwalczania niektórych schorzeń.

Naturoterapia, to przede wszystki komponowanie naturalnych składników roślinnych ze sobą w taki sposób, aby wykazywały one konkretne działanie. Wykorzystywane są zarówno olejki eteryczne, jak i zioła. Kluczowe właściwości niektórych roślin umożliwiają stworzenie mieszanek o właściwościach wyciszających, bakteriobójczych, wzmacniających czy przeciwbólowych.

Innym bardzo ważnym aspektem, który stanowi kluczowy czynnik w naturoterapii, jest psychologia. To właśnie ona jest podwaliną wielu schorzeń oraz przyczyną wielu dolegliwości fizycznych. Praca naturo paty uznawana jest również za pracę terapeutyczną, w której zakres wchodzą także terapie manualne, takie jak akupunktura, masaże czy refleksoterapia. Wiele różnych sposobów naturoterapii opisuje Barbara Kazana w swojej książce, zawierającej tajniki dbania o zdrowie bez stosowania leków.

Dlaczego naturoterapia jest taka wyjątkowa?

Charakterystycznym dla naturoterapii zjawiskiem jest holistyczne podejście do pacjenta. Podobnie zresztą, jak w przypadku medycyny naturalnej – naturoterapia traktuje człowieka jako całość, bez wykluczenia aspektów psychologicznych i emocjonalnych. Aby możliwe było wyeliminowanie poszczególnych schorzeń, istotne jest zdiagnozowanie ich źródła, poprzez przeanalizowanie wszystkich możliwych czynników, również tych pośrednich, które wydają się zupełnie niezwiązane z problemem.