Na co zwracać uwagę czytając składy ubrań?

fabrli

Zwrócenie uwagi na to, jakie informacje są zawarte na metce, pomoże w dobraniu odpowiedniego do naszych potrzeb materiału, jak również sprawdzić pochodzenie ubioru i ewentualne certyfikaty oraz poznać instrukcje obchodzenia się z danym produktem. Dobra dzianina czy tkanina to taka, która spełnia swoją funkcję. Na co zwrócić uwagę, czytając składny ubrań?

Dzianina a tkanina — informacje o splocie i włóknach

O charakterze ubrania decyduje zarówno fason, jak i materiał, z którego zostało ono wykonane. To właśnie umiejętne dobranie tych elementów świadczy o jakości produktu — oczywiście w zależności od funkcji ubioru.
Podstawowa wiedza dotycząca właściwości włókien i ich splotów jest przydatna w doborze optymalnej garderoby. Czytając informacje dotyczących składu ubrania, można zauważyć, iż włókna dzielą się na trzy rodzaje:

  • Naturalne — pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego np. wełna, lub bawełna;
  • Sztuczne — pochodzenia naturalnego, jednak przetworzone chemicznie np. Włókna na bazie celulozy (wiskoza);
  • Syntetyczne — materiały wytworzone przez człowieka z wykorzystaniem pochodnych ropy naftowej.

To właśnie rodzaje stosowanych włókien umieszczone są na metce jako skład surowcowy.

Materiały i ich właściwości — jakie są oraz czym się różnią?

Surowiec, jakim jest w tym przypadku włókno, kolejno zostaje przerobiony np. na przędzę, a ta następnie służy do splecenia materiału, jakim jest dziś Ina lub tkanina. Większość ubrań jest właśnie dziana lub tkana. Istnieje jeszcze jeden rodzaj materiałów, który opiera się na połączeniu włókien w inny sposób — chodzi tutaj o tzn. włókninach. Odnosząc się do typów materiałów standardowo stosowanych w odzieży, wyróżnić można trzy następujące typy:
Tkanina- złożona co najmniej z dwóch nici — poziomego wątku i pionowej osnowy. Nici krzyżują się, tworząc różnorodne sploty o swoistej charakterystyce np. satyna lub batyst.
Dzianina np. fabril — powstaje na skutek zapłata ja jednej nici w oczka. Kombinacja tzw. oczek prawych i lewych tworzy różne sploty o różnych właściwościach i fakturze np. dżersej.
Włóknina — tzw. wyrób nietkany. Tworzy się go poprzez mechaniczne zespolenie włókien jak klejenie lub igłowanie, np. neopren.

Zarówno tkanina, dzianina, jak i włóknina może powstać z tego samego surowca np. wełny. Nie należy mylić surowca z typem splotu — satyna (rodzaj splotu tkaniny) może być bawełniana, poliestrowa lub jedwabna.