Mołdawska kuchnia smaki tradycji i nowoczesności

Mołdawska kuchnia - smaki tradycji i nowoczesności

Znajdująca się pomiędzy Ukrainą i Rumunią, uwikłana w nieustannie polityczne zawieruchy Mołdawia, plasuje się na końcu europejskich rankingów turystycznych i gospodarczych. Choć nie ma gór, morza, ani spektakularnych zabytków, ma kilka skarbów, których trudno szukać na najczęściej odwiedzanych szlakach naszego kontynentu. Mowa tutaj między innymi o smacznych smakach kulinarnych, czy też o trunkach, które zawierają akcenty tradycji i nowoczesności, jakimi są wina mołdawskie.

Historia wina mołdawskiego

W Mołdawii, a więc w kraju, w którym granicę przypominają kiść winogron, wszystko dzieje się w obecności wina. Jego historia sięga tu ponad czterech tysięcy lat. Do upowszechnienia mołdawskich napitków przyczynił się największy bohater tych ziem Stefan III Wielki. Był to mężny władca, mądry dyplomata, odważny i pobożny człowiek, a zarazem świetny organizator. Pogłoski głoszą, iż po każdej bitwie za jego wzmocnienie służyły mołdawskie wina, a po wygranej fundował on cerkiew. Ten czerwony trunek z Mołdawii zdobył ogromną popularność w czasach carskich, kiedy to Besarabia dostała się pod panowanie imperium rosyjskiego. Zakładano szkoły ogrodnicze, sprowadzano francuskich specjalistów, a mołdawskie wina gościły na stołach koronowanych głów. Choć europejska sława mołdawskich win przycichła po drugiej wojnie światowej, to obecnie cieszy się pozytywną renomą, zdobywa laury, jest doceniane przez koneserów oraz można je spotkać w ponad 60 krajach świata.

Wina mołdawskie — nieodłączny element kultury

W krajobrazie Mołdawii bez wątpienia dominuje winna latorośl, która sięga aż po horyzont. Kraj ten posiada największą w świecie gęstość winnic oraz ponad 140 producentów (nie włączając w to jednostek prywatnych, przydomowych). Niejeden z nich otworzył swoją działalność dla turystów, oferując wypoczynek wśród winnych pejzaży, warsztaty gotowania, kursy sommelierskie, zakupu, koncerty, zwiedzanie z przewodnikiem, jak i również tradycyjne posiłki z lokalnych produktów oraz degustacje win. Bryndza, kasza kukurydziana ze śmietaną i skwarkami, tradycyjny rosół zeana, ryby słodkowodne, placki z przeróżnym nadzieniem cechują się niepowtarzalnym smakiem, szczególnie gdy w ich towarzystwie podawane są właściwie dobrane wina mołdawskie. Łącząc to z wyjątkowymi i kojącymi widokami, niskimi cenami, spokojem i przyjazną atmosferą, Mołdawia wydaje się być idealnym miejscem na wypoczynek