Melisa lekarska i jej niesamowite właściwości prozdrowotne

Melisa lekarska jest jednym z najbardziej powszechnie znanych ziół. Pije się ją na uspokojenie lub w przypadku problemów ze snem. Jednak ziele to posiada o wiele więcej leczniczych właściwości. Może ona między innymi łagodzić mdłości w trakcie ciąży, oddziaływać korzystnie ma procesy trawienne czy być stosowana jako element płukanki do przetłuszczających się włosów.

Melisa herbata – właściwości lecznicze

Melisa określana jest również mianem cytrynowego ziela ze względu na swój aromat. Liście melisy wykorzystywane są od wieków w medycynie ludowej. Ziele to ma właściwości uspokajające, dzięki którym napar (lub melisa herbata) wypity przed snem przyspiesza zaśnięcie oraz działa również uspokajająco na jelita i żołądek. W związku z powyższym jest ona często polecana osobom z zespołem jelita drażliwego. Dodatkowo wykazuje ona dobre działanie uspokajające przy stanach lękowych, nerwicach wegetatywnych, stanach stresu, rozdrażnienia i pobudzenia nerwowego.

Melisa herbata wspiera koncentracje oraz poprawia pamięć. Dodatkowo przynosi ona ukojenie w bólu głowy, a nawet w bólach migrenowych. Liście melisy wspomagają również zwalczanie problemów trawiennych, ponieważ pobudzają produkcję żółci oraz soku żołądkowego, a przez to przyspieszają trawienie nawet ciężkich potraw, takich jak bigos, grochówka czy dania z fasoli. Można ją również podawać na kolkę i przy zapaleniu dróg żółciowych. Ponadto melisa wykazuje działanie moczopędne.

Regularne picie napoju, jakim jest melisa herbata, redukuje cholesterol we krwi, a w efekcie może zapobiec wystąpieniu miażdżycy. Zioło to redukuje proces utleniania się lipidów w wątrobie, a więc przeciwdziała stłuszczeniu wątroby i dolegliwościom pojawiającym się na tym tle.

Olej z melisy – właściwości

Olej z melisy cechuje się właściwościami bakteriobójczymi i grzybobójczymi, w związku z czym można go stosować w formie okładów na grzybicę, gorączkę, a nawet ukąszenia.

Melisa lekarska – opinie

Melisa cieszy się opinią doskonałego środka na mdłości w czasie ciąży. Nie przeprowadzono jednak zbyt wielu badań potwierdzających jej skuteczność bądź przeciwwskazania do stosowania w tym okresie, w związku z czym warto zachować ostrożność. Natomiast u wielu osób ze skutecznie zastępuje farmaceutyki przypisywane na uspokojenie. Melisa herbata już po 2-30 minutach uspokaja cały organizm, dzięki czemu możliwe staje się skupienie na wykonywanej czynności.

W opinii naukowców melisa zmniejsza objawy chorób u osób starszych, takich jak demencja oraz poprawia funkcje poznawcze u osób chorych na Alzheimera. Badania nad leczeniem chorób tego typu przy pomocy melisy nadal trwają, jednak obecne wyniki ukazują, iż leczenie homeopatyczne może być równie efektywne.

Melisa lekarska – przeciwwskazania do stosowania

Stosowanie melisy jako środka o charakterze uspokajającym jest bardzo efektywne, dlatego nie powinno się łączyć melisy herbaty z lekami uspokajającymi wydawanymi na receptę, bądź łagodnie działającymi lekami na bazie innych ziół. Melisa ma niewiele przeciwwskazań do stosowania wewnętrznego, jednak zewnętrznie nie powinno się jej stosować na skórę skłonną do alergii czy podrażnień.