Magazyny w Gdańsku – budowa, kupno czy wynajem?

magazyn gdansk

Rynek e-commerce nieustannie się rozwija, a wraz z nim zapotrzebowanie na magazyny i hale produkcyjne w Gdańsku. Być może również Ciebie czekają poszukiwania takiego obiektu, jednak zanim zdecydujesz się na budowę, kupno lub wynajem magazynu w Gdańsku, poznaj wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Budowa magazynu i związane z tym wyzwania

Nowe magazyny i hale produkcyjne w Gdańsku budują najczęściej te firmy, które są właścicielami gruntów. Atrakcyjne wydaje się im stworzenie idealnej przestrzeni magazynowej od podstaw. To niewątpliwie zaleta takiego rozwiązania, jednak warto mieć świadomość, jak dużym przedsięwzięciem jest w istocie budowa tak potężnego budynku. Przede wszystkim, nie jest to raczej opcja dla przedsiębiorców, którzy magazynu potrzebują „na już”. Nawet jeśli w posiadaniu firmy jest już działka i nie trzeba przechodzić przez etap poszukiwania gruntu, wciąż formalności budowlane, jak i sama budowa, pochłaniają mnóstwo czasu i energii. Należy znaleźć wykonawców, nadzorować ich i dopełniać terminów. Początkującym inwestorom może to sprawiać kłopot, dlatego szukają oni innych możliwości, takich jak kupno lub wynajem magazynu w Gdańsku.

Czy warto kupować magazyny w Gdańsku?

Rynek obiektów magazynowych w Gdańsku prężnie się rozwija. Na sprzedaż wystawionych jest wiele nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby mieć swój magazyn, a niekoniecznie chcą podejmować się budowy, decydują się więc na zakup. Takie gotowe magazyny i hale produkcyjne w Gdańsku nie są wprawdzie od razu „uszyte na miarę”, można jednak dostosować je do swoich potrzeb. Co więcej, odpadają wtedy koszty czynszu. Nie zawsze jednak będzie to opcja korzystniejsza finansowo. Na zakup magazynu potrzebne są duże nakłady finansowe, które w tym przypadku trzeba ponieść jednorazowo. Po stronie właściciela pozostają te wszelkie koszty związane z utrzymaniem obiektu. Oczywiście, takie magazyny w Gdańsku zawsze można odsprzedać lub wynająć, jednak należy mieć świadomość, że zamrożenie dużych środków pieniężnych może stanowić problem dla biznesów, które dopiero raczkują lub działają na mniejszą skalę.

Wynajem magazynu w Gdańsku dla ceniących elastyczne rozwiązania

Nie zawsze konieczne jest posiadanie magazynu na własność. Wynajem magazynu w Gdańsku to atrakcyjna alternatywa dla kupna lub budowy hal magazynowych i produkcyjnych. To wyjątkowo elastyczne rozwiązanie, dopasowane do dynamicznych zmian sytuacji na rynku. Pozwala niemal natychmiastowo rozpocząć użytkowanie obiektu, jak i szybko z niego zrezygnować lub przenieść działalność w inne miejsce. Początkujący przedsiębiorcy, którym ciężko przewidzieć sytuację firmy za kilka lat z pewnością to docenią. Wynajem nie wiąże się też z kłopotami organizacyjnymi, a rozłożenie kosztów na wiele miesięcy pozwala lepiej planować budżet. Magazyny w Gdańsku wynajmowane są zwykle długookresowo, jednak można znaleźć również oferty na przykład dla działalności sezonowych. To wszystko sprawia, że naprawdę warto zainteresować się rynkiem magazynów na wynajem i wziąć tę opcję pod uwagę przy planowaniu strategii rozwoju dla swojego biznesu.