M2, M3, M4 – czym jest lokal mieszkalny?

M2, M3, M4 – czym jest lokal mieszkalny?

Lokal mieszkalny to potoczna nazwa, która oznacza lokal, dom bądź mieszkanie. Określenie to stosuje się, by odróżnić lokale mieszkalne od „lokali” innego typu. Dziś najpopularniejszymi lokalami mieszkalnymi są mieszkania w stanie deweloperskim. Obecnie ponad 90% Polaków inwestuje w mieszkania na rynku pierwotnym, najpewniej z tego względu, że tego typu mieszkania są dostępne od ręki w idealnym stanie. Kupujący nie muszą wykładać dodatkowych pieniędzy na ewentualne i nieprzewidziane naprawy, które zdarzają się dość często w innych mieszkaniach dostępnych na rynku – w dużej mierze wtórnym.

Nowe lokale mieszkalne są dostępne w wielu miastach. Komfortowe i nowoczesne mieszkania na sprzedaż oferuje również Mława. W mieście powstaje bowiem wiele nowych inwestycji, które dostępne są między innymi w takich wariantach, jak np. M2, M3 oraz M4. Jeżeli nie za bardzo orientujesz się w podobnym nazewnictwie i zastanawiasz się, co ono oznacza, odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w poniższym materiale.

Dla ilu osób jest to mieszkanie?

Wymienione wyżej skróty, czyli M2, M3 oraz M4 określają wielkość mieszkania pod względem pokoi. Określeń tych zaczęto stosować w latach PRL, aby zaznaczyć liczbę osób, które mogą zamieszkać w danym lokalu. Oprócz M2, M3 i M4 występują również M1 oraz M5. Poniżej znajdziesz opis do każdego ze skrótów.

M1 to kawalerka. Skrót ten stosuje się do określenia lokalu mieszkalnego, który posiada jeden wielofunkcyjny pokój. Jest to z reguły pokój dzienny, najczęściej z aneksem kuchennym, który pełni również funkcję sypialni. W mieszkaniu znajduje się również przedpokój i łazienka. Kawalerka jest mieszkaniem dla jednej osoby (kawalera), jednak dziś traktuje się ją również jako początkowe mieszkanie dla młodej pary.

Skróty od M2 do M5 określają liczbę pokoi danego mieszkania. Jeżeli w lokalu znajdują się dwa pokoje oraz kuchnia, to jest to mieszanie M3. Mieszkanie M5 natomiast posiada cztery pokoje i kuchnie.

Rynek mieszkaniowy w Mławie

Deweloperzy inwestujący w mieszkania na sprzedaż w Mławie również oferują podobne lokale mieszkalne. W mieście znajdziesz komfortowe osiedla, które oprócz tego, że znajdują się w bardzo dogodnych lokalizacjach, to są wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań. Osiedle Eko-Grota na przykład wyposażone zostało w fotowoltaiczne panele dachowe oraz zbiorniki retencyjne. W ten sposób budynki mieszkalne mają zagwarantowaną zieloną energię, która zaopatruje je w niezbędną do obsługi części wspólnych energię.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze własnego M?

Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkań typu M2, M3, bądź M4 w Mławie czy w innym mieście w Polsce, to z całą pewnością wiesz już, ile pokoi będzie potrzebnych Tobie i Twojej rodzinie. Oprócz liczby pokoi jednak warto zwrócić uwagę również na inne elementy, które także wpływają na komfort mieszkania.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, w jakiej lokalizacji chciałbyś mieszkać. Weź pod uwagę również dojazd oraz liczbę skrzyżowań ze światłami po drodze z osiedla mieszkalnego do Twojej pracy. Zastanów się, czy mieszkanie na obrzeżach miasta to dobry pomysł i rozważ również zakup mieszkania w centrum. Dziś na rynku dostępnych jest wiele lokali mieszkalnych, w centrum również można znaleźć funkcjonalne i nowoczesne mieszkania w atrakcyjnych cenach. Jeżeli masz czas na podjęcie ostatecznej decyzji, przemyśl wszystkie za i przeciw.