Łóżko piętrowe jest meblem uwielbianym przez najmłodszych, ale i przez nastolatków. Nierzadko osoby dorosłe mają całkiem sporo frajdy z wybierania, na którym poziomie i kto będzie spał. Tego typu konstrukcja łóżka sprawdza się przede wszystkim w niewielkich przestrzeniach domowych, ale i tam, gdzie w grę wchodzi maksymalne wykorzystanie powierzchni, a nawet uatrakcyjnienie pokoju. Jak zatem dobrać odpowiedni model łóżka piętrowego do typowego pokoju dziecięcego? Jakie konstrukcje są do wyboru i czym się one wyróżniają? Sprawdzamy i podpowiadamy!
Łóżko piętrowe – różne konstrukcje
Wśród łóżek piętrowych znajdziemy modele, które oferują miejsce do snu na obu poziomach. Na dolnym zazwyczaj śpi najmłodsze dziecko, na górnym zaś nieco starsze, które jest w stanie bezpiecznie i bez problemu wejść po drabince na pięterko.
Do wyboru są także konstrukcje, które na górnym poziomie posiadają miejsce do snu, a pod spodem znajduje się przestrzeń do dowolnego zorganizowania lub wypełniona modułami, które spełniają funkcje konkretnych mebli – biurka, szafy czy komody.
To, na który model łóżka piętrowego się zdecydujemy, zależy od potrzeb przede wszystkim najmłodszych domowników, ale i od metrażu pokoju dziecięcego. Przy małym pokoiku i obecności dwójki dzieci dwa miejsca do snu, które rozbudowane są w górę, a nie zajmują tyle miejsca, co dwa klasyczne łóżka, to świetne rozwiązanie. Tego typu łóżko piętrowe sprawdzi się również wtedy, gdy najmłodsza pociecha często zaprasza do siebie rówieśników i stawia na nocowanie.
Modele z wolną przestrzenią pod łóżkiem, zaprojektowaną w formie biurka czy szafy to zaś idealny wybór, gdy pokój dziecięcy zajmuje tylko jedna pociecha.
Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania
Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę zarówno na wygodę, jak i bezpieczeństwo użytkowania łóżka piętrowego, niezależnie od wybranej konstrukcji. Miejsce przeznaczone do snu należy wypełnić materacem o stopniu twardości dostosowanym m.in. do masy ciała dziecka. Odpowiednie modele materaców do rozmaitych łóżek dziecięcych można znaleźć na stronie https://rekuku.pl/.
Na górnym poziomie muszą być zainstalowane barierki, które zapobiegną wypadnięciu podczas snu czy wstawania. Niezbędna jest stabilna drabinka z szerokimi i gęsto umiejscowionymi stopniami.
Na bezpieczeństwo i komfort użytkowania mają również stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji, które determinowane są przez zastosowane materiały, sposób ich łączenia oraz wykończenie.
O tym trzeba pamiętać!
Należy wziąć pod uwagę wysokość pokoju dziecięcego oraz całej konstrukcji łóżka piętrowego. Zarówno na górnym, jak i dolnym poziomie musi być zachowana swoboda ruchów. Zaleca się, aby między poziomami – jeśli oba są łóżkami – było około 90-100 cm przerwy. Jeśli zaś pod górnym piętrem jest szafa, biurko czy miejsce do zabawy, wysokość musi być dopasowana do wzrostu najmłodszego członka rodziny.
Znajdźmy model, który rodziców zadowoli pod względem wytrzymałości i bezpieczeństwa użytkowania, a dla dzieci będzie ciekawym miejscem do spędzania wolnego czasu, nie tylko snu.