Lampy mosiężne, czyli miedź i cynk w Twoim domu

lampy-mosiężne

Lampy mosiężne są bardzo ciekawym dodatkiem do wystroju wnętrz. Będą się pięknie prezentować w salonie, kuchni czy przedpokoju. Wyróżniają się niebanalną stylistyką i estetyką wykonania. Pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym i nowoczesnym.

Lampy mosiężne, czyli miedź i cynk w jednym

Mosiądz to połączenie cynku i miedzi, które charakteryzuje się pomarańczowożółtym kolorem. Intensywność barwy uzależniona jest od procentowej zawartości cynku oraz domieszek innych metali. Lampy mosiężne są odporne na korozję, a dzięki temu, że mosiądz jest podatny na obróbkę plastyczną, mogą przyjmować rozmaite formy.

Mosiądz jest twardy i wytrzymały, dlatego lampy te są trwałe i przez długi czas cieszą oko pięknym designem. Lampy mosiężne mogą być wiszące, stojące czy stołowe. Wyposażone w jeden klosz lub kilka. Wybór odpowiedniego modelu zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji i upodobań domowników. Aby lampa spełniała oczekiwania, warto także dobrać odpowiednią żarówkę, o ciepłej, zimnej lub neutralnej barwie.

Jak czyścić lampy z mosiądzu?

Niestety, lampy mosiężne po długim okresie użytkowania mają tendencję do matowienia. Aby lśniły pięknym blaskiem i przez długi czas wyglądały jak nowe, można samodzielnie je czyścić i polerować. Czyszczenie mosiądzu polega na przecieraniu powierzchni lampy wodą z mydłem. Jeśli na przedmiocie pojawiają się trudne do usunięcia plamy, to można wykorzystać dostępne na rynku środki do czyszczenia mosiądzu. Jeśli już wszystkie zakamarki lampy zostały dokładnie wyczyszczone, to lampę należy osuszyć, przecierając ją suchą ściereczką. Ostatnim krokiem w czyszczeniu lamp mosiężnych jest polerowanie. Na suchą ściereczkę należy nanieść odrobinę preparatu WD 40 i polerować powierzchnię lampy, okrężnymi ruchami. Ta czynność nada jej atrakcyjny połysk, a także ograniczy osadzanie się kurzu i ewentualną korozję. Regularne zabiegi konserwacyjne przedłużają żywotność lamp mosiężnych, a także wydobędą ich naturalne piękno.