Łąka kwietna w donicy? To możliwe!

laka-kwietna-w-donicy-to-mozliwe

Nie wszyscy mają możliwość hodowania roślin we własnym ogrodzie – czasami jedyną opcją jest zasadzenie ich w doniczkach i postawienie na balkonie. Obecnie bardzo dużo mówi się o ochronie środowiska – sadzenie kwiatów w odpowiednio przygotowanych pojemnikach z ziemią może przysłużyć się zapylaczom. Najłatwiej zwabi je łąka kwietna. Jakie jeszcze korzyści się z tym wiążą? I przede wszystkim: dlaczego warto wyhodować własną kwietną łąkę w donicy?

Dlaczego warto wyhodować własną łąkę kwietną w donicy?

Łąka kwietna hodowana w donicy to przede wszystkim dobra opcja dla osób, które nie mają ręki do roślin, a chcą w jakiś sposób upiększyć swój dom czy balkon. Takie kwiaty są bardzo łatwe w utrzymaniu i nie trzeba ich nawozić. Poza tym dobrze znoszą przesuszenia – jeżeli ktoś zapomni ich podlać raz na kilka dni, zdołają przetrwać. Łąka kwietna wymaga od hodowcy regularnego podlewania, a także zapewnienia łatwego dostępu do słońca.

Na rynku dostępne są specjalne mieszanki nasion kwiatów, dlatego wystarczy wybrać się do najbliższego marketu lub sklepu ogrodniczego, aby je uzyskać. Różnorodne nasiona można także nabyć w Centrum Ogrodniczym Zielony Klomb. To sklep, który istnieje od 1990 roku. Swoją siedzibę ma w Rzeszowie. Klienci cenią go przede wszystkim za doświadczenie i miłą obsługę.

Co trzeba wiedzieć o łące kwietnej hodowanej w donicy?

Łąki kwietne najlepiej siać na wiosnę – w okresie, kiedy temperatura na dworze nie spada poniżej zera. Nasiona nie będą wymagały dużej ilości gleby. Można je wysiać w dowolnej doniczce, pojemniku czy skrzynce. Gleba nie powinna być kwaśna, aby kwiaty miały możliwość szybkiego rozwoju.

Jeżeli kwiaty będą znajdowały się w bardzo nasłonecznionym miejscu, warto podlewać je w okresie letnim nawet codziennie. Łąkę kwietną w doniczce można ściąć tylko wtedy, kiedy kwiaty przekwitną. Niestety takie rośliny nie są odporne na mróz, dlatego z reguły sieje się je jednorazowo raz do roku.

Najczęstszymi roślinami, jakie można spotkać w mieszance nasion łąk kwiatowych, są:

  • chabry,
  • maciejki,
  • maki polne,
  • nagietki lekarskie,
  • len wielokwiatowy,
  • lnice marokańskie,
  • koper ogrodowy.

Wystarczy kilka gramów takich nasion, aby zagospodarować donice na całym balkonie. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, na jakim piętrze się mieszka, zapylacze będą umieć dotrzeć na najwyższe z nich.

Każda osoba posiadająca balkon powinna zainwestować w łąkę kwiatową w doniczce. To niedroga i niewymagająca czasu inwestycja, a z pewnością przyciągnie wzrok niejednego przechodnia.