Kwasy omega-3 – produkty, w których je znajdziesz

Twoja kondycja i stan zdrowia w dużej mierze zależy od kwasów omega-3. Nie są one syntetyzowane przez ludzki organizm, dlatego niezbędne jest spożywanie odpowiednich produktów spożywczych albo dostarczanie ich w formie witamin. Pojawia się więc pytanie – jakie są źródła kwasów omega-3 i dlaczego są tak ważne?

Kwasy tłuszczowe omega-3 – rola w organizmie

W naszej diecie nie może zabraknąć tłuszczy, które w takim samym stopniu, jak białka i węglowodany odpowiadają za właściwe funkcjonowanie naszego organizmu. Odgrywają bardzo dużą rolę w gospodarce hormonalnej kobiet. Wybór tłuszczu również nie powinien być przypadkowy – z diety należy wykluczyć przede wszystkim tłuszcze nasycone (trans). Z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe doskonale wpływają na stan naszego organizmu i to właśnie w tej grupie występują kwasy omega-3. Aby dobrze zbilansować dietę, warto poznać CalanOil – źródła kwasów omega-3.

Kwasy omega-3 występują w formie kwasów alfa-linolenowych – można je znaleźć w oleju rzepakowym oraz lnianym, oa także kwasów dokozaheksaenowych (DHA) – znajdują się w algach oraz rybach spożywających algi. Możemy wymienić także kwas eikozapentaenowy (EPA) – zjadamy go razem z rybami.

Jeszcze zanim poznamy źródła kwasów omega-3, warto dowiedzieć się o ich podstawowych właściwościach. Kwasy omega-3 mają ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego pozwalają uniknąć depresji oraz stanów lękowych. Kwasy ułatwiają zapamiętywanie, przyswajanie nowych informacji, naukę i pozwalają koncentrować uwagę. Warto jeszcze wspomnieć o ochronnej funkcji, a mianowicie regularne spożywanie kwasów omega-3 zabezpiecza organizm przed występowaniem raka piersi, okrężnicy i prostaty.

Organizm jest chroniony przed zatorami oraz skrzepami w żyłach i tętnicach. W trakcie spożywania kwasów zabezpieczamy organizm przed odkładaniem się złego cholesterolu oraz zwiększamy ilość dobrego cholesterolu, co sprawia, że istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko występowania choroby wieńcowej oraz miażdżycy. Kwasy omega-3 pozwalają chronić oczy, są bardzo ważne przy leczeniu łuszczycy, zapaleń dziąseł oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

Źródła kwasów omega-3 w pożywieniu

Aby dostarczyć kwasów omega-3, należy spożywać ryby, algi oraz wybrane oleje roślinne (przede wszystkim olej rzepakowy oraz lniany). Warto sięgać po tłuste ryby morskie, czyli makrelę oraz śledzie, całkiem sporo cennych tłuszczy znajduje się w sardynkach oraz łososiu.

Omega-3 występują również w pstrągu i karpiu, czyli rybach słodkowodnych.

Kiedy chodzi o ryby, sporym problemem może być ich naturalne środowisko, czyli woda zanieczyszczona ciężkimi metalami. To powód, dla którego wiele osób całkowicie z nich rezygnuje. W takim przypadku orzechy włoskie, nasiona chia oraz siemię lniane to doskonałe źródła kwasów omega-3 i jednocześnie alternatywa dla wegan. Oprócz produktów spożywczych należy zadbać także o suplementację. Indywidualną dietę można przygotować razem z dietetykiem i upewnić się, że w posiłkach występują odpowiednie ilości cennych kwasów – to gwarancja zdrowia dobrego samopoczucia.