Kurkuma-właściwości, korzyści, zastosowanie

Kurkuma jest przyprawą i głównym składnikiem tradycyjnej medycyny wschodniej. Sprawdź infografikę poniżej, aby dowiedzieć się o jej niesamowitych zaletach!

Kurkuma jest rośliną kwitnącą i daleko spokrewnioną z imbirem. Podobnie jak imbir, jego bulwiaste pędy są wykorzystywane w żywności i suplementach zdrowotnych.
W postaci sproszkowanej przeszedł wiele procesów, które obejmują gotowanie, suszenie i mielenie. To jest to, co wszyscy znamy jako kurkuma: nadaje jedzeniu wyraźny smak i kolor. To nie tylko kolorowa przyprawa, ma wiele terapeutycznych i potężnych zalet.
Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy. Jest to fitoskładnik o właściwościach antyoksydacyjnych, który pomaga wzmocnić stawy, układ krążenia oraz ogólne zdrowie i dobre samopoczucie. Kurkuma jest uważana za pożywienie dla wszystkich, którzy chcą wnieść wartość dodaną do swojego codziennego zdrowia i leczniczych procedur medycznych. Jest stosowany w Indiach i wielu krajach azjatyckich w całej historii, zarówno w żywności, jak i w różnych lekarstwach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak może to zmienić życie.

Pomaga zmniejszyć stan zapalny

Kurkuma może przyczyniać się do leczenia stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów, zapalenie stawów. Niektóre badania przeprowadzone w tych obszarach, takie jak te opublikowane w 2016 Journal of Medicinal Food, wykazały, że kurkuma jest na równi z NLPZ, jeśli chodzi o łagodzenie bólu i sztywności w zapaleniu stawów.

Chociaż zapalenie obejmuje stany wspomniane powyżej, obejmuje również skręcenia mięśni, urazy, raka, zespół jelita drażliwego i choroby wątroby. Kurkuma może pomóc w ich leczeniu i zapewnić im ulgę.

Pomaga złagodzić ból stawów

We włoskim badaniu przeprowadzonym na pacjentach z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego połowa pacjentów przyjmowała specjalną kurkumę w celu uzupełnienia standardowego leczenia, podczas gdy druga połowa jedynie standardowego leczenia. W grupie przyjmującej suplementy z kurkumą zaobserwowano znaczną poprawę samopoczucia emocjonalnego, wielki spadek poziomu białka C-reaktywnego (wskaźnik zapalenia). Uczestnicy ci byli również w stanie ograniczyć stosowanie NLPZ o 63% w porównaniu z innymi uczestnikami. To nie jedyne badanie skuteczności kurkumy w leczeniu schorzeń, ale z pewnością jest to dobry znak, że może pomóc złagodzić ból i objawy zapalenia stawów.

Pomaga leczyć wrzody żołądka

Wrzody żołądka i stany zapalne mogą wystąpić w wyniku stresu, nadmiernego stosowania NLPZ i różnych innych przyczyn. Badanie z 2012 r., Opublikowane w czasopiśmie Antyutleniacze i Redox Signaling Journal, ujawniło dokładnie, w jaki sposób kurkumina w kurkumie pomaga w leczeniu. Wykazało, że kurkumina może promować naczynia krwionośne w wymaganym miejscu i przywracać włókna kolagenowe (wcześniej zniszczone przez NLPZ). Kurkuma pomaga również pozbyć się H.pylori w jelitach, gdy bakterie wywołują wrzody.

Pomaga poprawić zdrowie układu oddechowego:

Kurkuma może pomóc zmniejszyć zapalenie oskrzeli podczas infekcji.
Hamuje aktywację makrofagów (komórek inicjujących odpowiedź immunologiczną) i hamuje NF-kB (czynnik jądrowy-kappa B), który jest odpowiedzialny za zapalenie.

Jako świetny przeciwutleniacz kurkuma może pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń komórek w wyniku infekcji. Pomaga nawet zwalczyć wiele infekcji i wirusów.
Kurkumina w kurkumie może pomóc zwiększyć odporność, stymulując produkcję komórek (takich jak komórki T, komórki B, neutrofile, komórki dendrytyczne), które zabiją wszystko, co zagraża zdrowiu układu oddechowego.

Kurkuma w różnych postaciach może pomóc złagodzić objawy niewydolności oddechowej

Wdychanie pary z rozpuszczonym w niej olejem z kurkumy pomoże złagodzić kaszel i flegmę. Kurkuma może złagodzić objawy zapalenia oskrzeli, takie jak duszność.
Pomaga wzmocnić więzadła:
Już wspomniano, że kurkumina jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym. Pomaga zneutralizować szkodliwe działanie zapalnej interleukiny Beta 1, która powoduje zwyrodnienie ścięgien, chrząstek i więzadeł. Kurkumina jest często lepiej wchłaniana przez Bioperine, związek występujący w czarnym pieprzu.

Jest świetny dla skóry

Działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne kurkumy działa na wiele różnych chorób skóry: łuszczycę, egzemę, trądzik, świerzb, łysienie, liszaj płaski Kurkuma jest wspaniała, jednak za każdym razem, gdy cokolwiek nakładasz na skórę, przetestuj ją najpierw, aby upewnić się, że nie jesteś na nią uczulony.

Pomaga gojeniu się ran

Będąc środkiem przeciwzapalnym, pasta z kurkumy nakładana na zainfekowaną ranę jako opatrunek oraz czyszczona i zmieniana w ciągu kilku dni może znacznie przyspieszyć proces gojenia. Będzie walczył z bakteriami w ranie, pomoże krzepnąć krew i zminimalizuje blizny. Czy twoje standardowe leczenie ran to wszystko?

Pomaga poprawić funkcjonowanie mózgu

Zaburzenia zwyrodnieniowe mózgu są niezwykle trudne do leczenia. Wyobraź sobie podekscytowanie w dziedzinie neurologicznych badań medycznych, kiedy odkryto, że gdy aromatyczny turmeron, związek znajdujący się w kurkumie, został podany do nerwowych komórek macierzystych szczurów, spowodował lepszą naprawę mózgu i zwiększył jego zdolność do samodzielnej naprawy o 80%. Chociaż ta sama metoda może nie być stosowana u ludzi, możliwości leczenia chorób takich jak choroba Alzheimera i demencja z pewnością przyniosą ulgę wielu osobom cierpiącym i ich rodzinom.

Obniża poziom cholesterolu

Przeprowadzono wiele badań w celu przetestowania terapeutycznego wpływu kurkuminy na cholesterol LDL (zły). Badania nad żywieniem molekularnym i żywnością obejmowały niedawno badanie, w którym kurkumina obniżała poziom cholesterolu LDL u myszy, a także trójglicerydy i CRP (białko C-reaktywne).
Przeprowadzono różne badania na ludziach, które wykazały równie korzystne wyniki. Wynika to częściowo z faktu, że kurkumina pomaga usunąć płytkę tętniczą

W badaniu opublikowanym w Indian Journal of Physiology and Pharmacology dziesięciu zdrowych uczestników przyjmowało 500 mg kurkuminy dziennie przez tydzień. Poziom utlenionego LDL (złego) cholesterolu nie tylko spadł o 33%, ale całkowity cholesterol spadł o 11,63%, a ich HDL („dobry” cholesterol) wzrósł o 29%

Pomaga w walce z depresją

W badaniu opublikowanym w Phytotherapy Research (opublikowanym 6 lipca 2013 r.), Zatytułowanym: Skuteczność i bezpieczeństwo kurkuminy w dużych zaburzeniach depresyjnych: randomizowana kontrolowana próba, stwierdzono, że gdy działanie kurkuminy było porównywane z działaniem fluoksetyny, a Standardowy lek w leczeniu dużej depresji, pacjenci leczeni kurkuminą radzili sobie nieco lepiej niż pacjenci przyjmujący lek.

Przy tak wielu niezwykłych korzyściach płynących z pokornego, żółtego, kurkumy, dlaczego nie uczynić go częścią codziennego życia? Może to być lekarstwo na wiele twoich dolegliwości i ostatecznie doprowadzić do zdrowszego, szczęśliwszego ciebie. W końcu, czy żółty kolor nie jest szczęściem?