Kim jest lekarz stomatologii i jaką pracę wykonuje w Łodzi?

Zdrowe zęby to bezsprzeczna podstawa. Biały uśmiech to ozdoba każdej twarzy, dlatego warto o niego odpowiednio zadbać. Samo stosowanie wybielających past do zębów nie wystarczy, aby mieć zdrowe uzębienie – wręcz przeciwnie, może zaszkodzić. Kondycja naszych zębów zależy w dużej mierze od właściwej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt dentystycznych. Jeżeli więc zauważasz u siebie jakiekolwiek problemy z zębami, udaj się do stomatologa. Ale kim tak właściwie jest i jaką pracę wykonuje lekarz stomatologii? Sprawdźmy to.

Dentysta czy stomatolog?

Jeżeli mieszkasz w Łodzi, to z pewnością nie raz zdarzyło Ci się odwiedzić dentystę. Stomatolog to dokładnie to samo, co dentysta. Takim mianem określa się osoby, które z powodzeniem ukończyły kierunek lekarsko-dentystyczny. Stomatologia to niezwykle obszerna dziedzina medycyny, która wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności – co więcej, dzieli się na kilka specjalności. Stomatolog musi nie tylko diagnozować choroby i schorzenia zębów, jamy ustnej i obszarów twarzoczaszki, ale też zajmować się ich leczeniem.

Poprzez podział stomatologii na specjalności wielu pacjentów zyskało większy komfort. Lekarz może dobrać odpowiednie leczenie do przypadku. I tak dziś możesz spotkać się z:

 • stomatologią zachowawczą;

 • stomatologią estetyczną;

 • stomatologią dziecięcą (pedodoncją);

 • protetyką stomatologiczną;

 • chirurgią stomatologiczną;

 • chirurgią twarzowo-szczękową;

 • endodoncją;

 • ortodoncją;

 • periodontologią;

 • epidemiologią;

 • oraz zdrowiem publicznym.

Niektóre poradnie stomatologiczne w Łodzi oferują również stomatologię rodzinną. Wtedy leczenie uzębienia odbywa się bez względu na wiek pacjenta. Wizyty u lekarza dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz, dwa razy w roku. Regularne konsultacje pozwalają uniknąć ewentualnych i mniej bądź bardziej poważnych zmian w jamie ustnej. Już w początkowym stadium choroby.

Nierzadko problemy z zębami wiążą się z bólem i pochłaniają sporo czasu. Rutynowa kontrola może uchronić Cię przed poważnymi problemami, takimi jak stany zapalne, nadwrażliwość oraz nieprzyjemny zapach, który może (ale nie musi) być związany z samym uzębieniem. Wizyta stomatologiczna może być zatem pierwszym krokiem do wykrycia innych chorób, np. w obrębie układu pokarmowego.

Jak pracuje stomatolog w Łodzi?

Do głównych zadań dentysty w Łodzi należy między innymi usuwanie ognisk zakażeń uzębienia, leczenie wad zgryzu, leczenie próchnicy, a także zapaleń miazgi zębowej. Podstawą do określenia przyczyny problemu, jest szczegółowy wywiad lekarski, w którym lekarz stomatolog dokładnie ogląda uzębienie pacjenta.

Jeżeli czujesz, że z Twoimi zębami dzieje się coś niedobrego, Twoje dziąsła krwawią albo cierpisz na nadwrażliwość, z pewnością pomoże Ci dobry stomatolog. Łódź to dość obszerne miasto, dlatego wybierając odpowiednią placówkę dentystyczną, pamiętaj, aby kierować się indywidualnymi potrzebami. Pamiętaj też o sprawdzeniu oferty wybranego centrum stomatologii.

Podczas wizyty lekarz stomatolog w Łodzi, oprócz wywiadu i diagnozy, może również podpowiedzieć Ci, jak prawidłowo myć zęby. Bardzo często za uszkodzeniem dziąseł i nadwrażliwością stoi zła technika mycia zębów. Zbyt mocne szorowanie może prowadzić do okaleczenia delikatnej struktury dziąseł. W konsekwencji do powstania stanu zapalnego. Temu jednak możesz zaradzić już po pierwszej wizycie u dentysty.