Kiedy warto skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej?

kiedy-warto-skorzystac-z-uslug-agencji- hr

Nie ma chyba przedsiębiorcy, który nie chce zatrudniać w swojej firmie wyłącznie kompetentnych pracowników – w końcu tylko odpowiednio wykwalifikowana kadra pozwala osiągać sukcesy na rynku i realizować cele wyznaczone przez markę. Warto więc podejść do kwestii zatrudnienia kompleksowo: jeśli już wiesz, kogo szukasz, ale nie jesteś pewien, gdzie szukać najlepszych kandydatów, warto skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej.

Agencje rekrutacyjne zatrudniają kompetentnych pracowników

Dlaczego? Bo to właśnie specjaliści HR w agencjach rekrutacyjnych wiedzą, w jaki sposób trafić do osób, które będą spełniać wszystkie stawiane im wymagania. Dzięki odpowiednim umiejętnościom potrafią zweryfikować i ocenić kompetencje potencjalnego kandydata do procesu rekrutacyjnego. Po stronie agencji rekrutacyjnej leżą m.in.:

  • sprawdzenie, czy deklarowane kompetencje zawodowe kandydata mają odzwierciedlenie w rzeczywistości,
  • rozpoznanie poziomu umiejętności miękkich: należą do nich m.in. zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków, motywacja do pracy, umiejętność pracy w zespole i chęć do uczenia się.

Naturalnie, rekrutację można przeprowadzić samodzielnie, bez pomocy agencji rekrutacyjnej. Wówczas jednak trzeba liczyć się z tym, że brak odpowiednich narzędzi rekrutacyjnych może nie przynieść zadowalającego efektu. Nie każdy wie, jak skutecznie poddać analizie aplikacje kandydatów i czy ci wybrani do rozmowy rekrutacyjnej faktycznie okażą się dobrymi pracownikami.

Dzięki agencji rekrutacyjnej oszczędzasz czas i pieniądze

Warto skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej i headhuntingu, jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu pieniędzy, które musiałbyś wydać na samodzielne przeprowadzenie rekrutacji oraz czasu – który możesz w zamian poświęcić na inne czynności, ściśle skoncentrowane na rozwoju działalności firmy. Warto przy tym pamiętać, że nie ma obowiązku akceptowania każdego kandydata, którego wskaże agencja – to dlatego, że proces rekrutacji zewnętrznej jest elastyczny i oczywiście uwzględnia dialog oraz możliwość wyboru przez przedsiębiorcę wyłącznie tych kandydatów, którzy jego zdaniem najlepiej wpisują się w misję i charakter firmy.

Co w wielu przypadkach niezmiernie istotne, agencje rekrutacyjne działają bardzo sprawnie, zatem jeśli pracownik potrzebny jest natychmiast, skorzystanie z ich usług jest najlepszym wyborem. Jak podkreśla nasz rozmówca, reprezentujący agencję Verita HR:

Przewaga agencji rekrutacyjnej w takich sytuacjach polega na tym, że dokona rekrutacji szybko, wybierając spośród potencjalnych pracowników tylko tych, którzy odpowiadają wymaganiom pracodawcy. W przypadku samodzielnego szukania kandydatów, po prostu wystawia się ogłoszenie i czeka, aż kandydat zgłosi się sam; a gdy czas nagli, łatwo dokonać pochopnego, nie zawsze najlepszego wyboru. Oczywiście, rekrutacja z pomocą firmy zewnętrznej jest nieco bardziej kosztowna, jednak w perspektywie jest to zdecydowanie opłacalny wydatek.

Zewnętrzne firmy skutecznie rekrutują do pracy sezonowej

Nad skorzystaniem z usług agencji rekrutacyjnej powinni zastanowić się także przedsiębiorcy zatrudniający pracowników sezonowo. Dla branż, które potrzebują dodatkowych rąk do pracy w określonych okresach w roku, np. hotelowa, gastronomiczna w miejscowościach turystycznych, ogrodnicza, sadownicza i inne, pomoc zewnętrznej firmy rekrutującej pracowników może być nieoceniona. A to jeszcze nie wszystko. HR-owcy i headhunterzy mogą się przydać także wtedy, gdy decydujesz się otworzyć nowy oddział firmy w innym mieście. Agencja zatrudnienia zna konkretny region i możliwości mieszkających w nim kandydatów, dlatego jest w stanie sprawnie wyselekcjonować najlepszych pracowników do konkretnego biznesu.

Warto jeszcze dodać, że współpracując z ekspertami HR możesz zatrudnić świetnych pracowników na stanowiska specjalistyczne. Firmy zajmujące się outsourciniem rekrutacji, takie jak np. Verita HR, mają do dyspozycji najlepsze narzędzia, które pozwalają im dokonać trafnego wyboru kandydatów.