Karol Marks cytaty

Marks, niezwykle wpływowy myśliciel rewolucyjny i filozof, nie doczekał realizacji swoich pomysłów za życia, ale jego pisma stworzyły teoretyczną podstawę współczesnego międzynarodowego komunizmu.

Karl Heinrich Marx urodził się 5 maja 1818 r. W Trewirze w zachodnich Niemczech, jako syn odnoszącego sukcesy żydowskiego prawnika. Marks studiował prawo w Bonn i Berlinie, ale zapoznał się także z ideami Hegla i Feuerbacha. W 1841 r. Uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie w Jenie. W 1843 roku, po krótkim okresie pracy jako redaktor liberalnej gazety w Kolonii, Marks i jego żona Jenny przeprowadzili się do Paryża, będącego siedliskiem radykalnych myśli. Tam został rewolucyjnym komunistą i zaprzyjaźnił się ze swoim wieloletnim współpracownikiem, Fryderykiem Engelsem. Wygnany z Francji Marks spędził dwa lata w Brukseli, gdzie zintensyfikowała się jego współpraca z Engelsem. Współautorami broszury „ Manifest komunistyczny ”, który został opublikowany w 1848 roku i zapewniali, że cała historia ludzkości była oparta na walkach klasowych,

W 1849 roku Marks przeniósł się do Londynu, gdzie miał spędzić resztę życia. Jego rodzina przez wiele lat żyła w biedzie, ale bogatszy Engels był w stanie ich w coraz większym stopniu utrzymywać. Stopniowo Marks wyszedł z politycznej i duchowej izolacji i stworzył swoje najważniejsze dzieło, „Das Kapital”. Pierwszy tom tej „biblii klasy robotniczej” ukazał się za jego życia, pozostałe tomy zredagował Engels po śmierci przyjaciela.

W ostatnich latach Karol Marks był w twórczym i fizycznym upadku. Spędzał czas w uzdrowiskach i był głęboko zmartwiony śmiercią swojej żony w 1881 roku i jednej z jego córek. Zmarł 14 marca 1883 r. I został pochowany na cmentarzu Highgate w Londynie.

Karol Marks cytaty

„Uciskanym pozwala się raz na kilka lat zdecydować, którzy konkretni przedstawiciele klasy uciskającej mają ich reprezentować i represjonować”

„Filozofowie tylko na różne sposoby interpretowali świat. Chodzi jednak o to, aby to zmienić.

„Ostatnim kapitalistą, którego powiesimy, będzie ten, który sprzedał nam sznur”.

„Historia wszystkich dotychczasowych społeczeństw jest historią walk klasowych.
Wolny i niewolnik, patrycjusz i plebejusz, pan i poddany, mistrz gildii i czeladnik, jednym słowem ciemięzca i ucisk, stali w ciągłej opozycji, prowadząc nieprzerwaną, teraz ukrytą, teraz otwartą walkę, która za każdym razem kończyła się albo w rewolucyjnej odbudowie społeczeństwa jako całości lub we wspólnej ruinie rywalizujących ze sobą klas ”

„Rozsądek istniał zawsze, ale nie zawsze w rozsądnej formie”.

„Jestem niczym, ale muszę być wszystkim”.

„Być radykalnym to chwytać rzeczy za korzenie”.

„To nie świadomość ludzi determinuje ich byt, ale wręcz przeciwnie, ich byt społeczny określa ich świadomość”.

„Religia jest niemocą ludzkiego umysłu do radzenia sobie ze zdarzeniami, których nie może zrozumieć”.

„Jeśli cokolwiek jest pewne, to to, że ja sam nie jestem marksistą.

„Proletariusze nie mają nic do stracenia poza łańcuchami. Mają świat do wygrania ”.

„Tradycja wszystkich zmarłych pokoleń ciąży jak koszmar dla mózgów żywych”.

„Nie mamy współczucia i nie prosimy was o współczucie. Kiedy nadejdzie nasza kolej, nie będziemy usprawiedliwiać terroru. [ze Stłumienia Neue Rheinische Zeitung] ”

Karol Marks cytaty o życiu

„Otaczaj się ludźmi, którzy sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Ludzi, którzy Cię rozśmieszają, którzy pomagają Ci w potrzebie. Ludzi, którym naprawdę zależy. To te, które warto zachować w swoim życiu. Wszyscy inni po prostu przechodzą ”.

„Im mniej jesz, pijesz i czytasz książki; im rzadziej chodzisz do teatru, sali tanecznej, domu publicznego; im mniej myślisz, kochasz, teoretyzujesz, śpiewasz, malujesz, plotkujesz itd., tym więcej oszczędzasz – tym większy staje się twój skarb, którego ani mole, ani kurz nie pochłoną – twój kapitał. Im mniej jesteś, tym więcej masz; im mniej wyrażasz swoje życie, tym większe jest twoje wyalienowane życie – tym większy jest magazyn twojej wyobcowanej istoty ”.