Kara a rehabilitacja: dlaczego jest to aktualne dzisiaj

Żyjemy w społeczeństwie, w którym liczba przestępców i przestępstw rośnie z każdym dniem. Nietrudno zgadnąć, że liczba ta będzie rosła, ponieważ nie ma określonej ideologii stworzonej przez rząd lub organizacje globalne, jak powstrzymać takie akty.

Zaprzestanie przestępstw nie jest takie trudne, ponieważ jeśli myślisz racjonalnie w scenariuszu, w którym chcesz zakończyć przestępstwo, wszystko, co musisz zrobić, to zatrzymać każdą potencjalną osobę i to wszystko. Ale prawdziwym problemem jest to, jak zmienić skorumpowany sposób myślenia osoby, która oddaje się tak okropnym czynnościom.

Z tym wszystkim jako przedmiotem dyskusji pojawia się temat kary a rehabilitacja. Istnieje wiele debat, których tematem jest to, co jest bardziej odpowiednie dla kar lub resocjalizacji skazanych, ponieważ obie koncepcje są bardzo od siebie oddalone. Pomimo tego, że są to dwie twarze monety, które nigdy się nie spotkały, wyważone połączenie obu aspektów jest ważne, aby życie przestępcy było lepsze niż wcześniej pod względem stabilności psychicznej i siły myślenia.

Obie koncepcje przyćmiewają się nawzajem w kilku aspektach i są zwolennicy obu aspektów. Z jednej strony kara to sposób traktowania więźniów od bardzo dawna bardziej tak, jakby była przekazywana z różnych epok i dynastii. Rehabilitacja to dość nowoczesna koncepcja stworzona przez departamenty prawne krajów na całym świecie.

Wszystko zaczęło się, ponieważ ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, jak zła kara może sprawić, że umysł osadzonego pójdzie w złym kierunku. Tak więc, aby uzyskać więcej poglądów na temat kary i rehabilitacji, powinniśmy najpierw zrozumieć oba tematy wraz z dogłębnym wyjaśnieniem i poszukać ważnych aspektów, które pomogą nam zakończyć kwestię kary lub rehabilitacji.

Co oznacza termin kara?

Kara to termin, który każdy z nas słyszał i doświadczył na określonym poziomie intensywności. Kiedy byliśmy dziećmi, znaczenie kary dla nas było po prostu uziemione. Ale gdy dorastamy i osiągamy pełnoletność, wszystkie nasze działania wywołują pewne reakcje, a ja nie uczę was koncepcji Newtona.

Każde więzienie na całym świecie ma jedną wspólną cechę w ich codziennym reżimie i jest to nic innego jak kara. Więźniowie są karani na różne sposoby, przy czym porażenie prądem i bezsensowne bicie to tylko niektóre powszechnie stosowane określenia.
Chociaż prawo przewiduje oddzielny zestaw kar dla mężczyzn, kobiet i dzieci, wydaje się, że mają one stronniczy sposób oceniania skali okrucieństwa, jeśli chodzi o karanie mężczyzn w więzieniu.

Jaki jest cel kary?

Cóż, szczerze mówiąc, kara to tylko określenie tortury, którą przeprowadza się z każdym innym więźniem i nie można temu zaprzeczyć.  Są to różne sposoby karania więźniów i różnią się one w zależności od narodu. Wiadomo, że niektóre kraje wykonują prace związane z wydobyciem i tłuczeniem kamieni jako część kary, podczas gdy niektóre kraje po prostu używają szczypiec do rozerwania osoby. Bez względu na to, jak pozytywnie ktoś to przedstawi, ale zawsze pozostanie ciemną stroną księżyca.

Teraz, kiedy mamy wgląd w temat kary i jej celu, przejdźmy do części rehabilitacji, ponieważ pomoże ci to w obu aspektach do punktu, w którym porównamy karę z rehabilitacją.

Co oznacza termin rehabilitacja?

Rehabilitacja lub, jak niektórzy z was mogą znać tę koncepcję jako penologia, to czynność polegająca na tym, że więźniowie lub osoby, które popełniły przestępstwo, które kosztowało ich karę więzienia, poznają siebie i dokonują odpłaty za zniszczenia, które spowodowali. To wyraźna alternatywa dla kary pozbawienia wolności.

Metody stosowane w rehabilitacji:

Rehabilitacja jest aktem, który jest jasny i czysty do ostatniego ziarna, jeśli porównasz go z pojęciem kary. Każdy kraj ma swoją metodę resocjalizacji więźnia i jest na nią wiele unikalnych sposobów na całym świecie. W Norwegii proces rehabilitacji oparty jest na bardzo słodkiej zasadzie normalizacji. W ten sposób więźniowie otrzymują udogodnienia, do których nie mieliby dostępu w świecie zewnętrznym. Podobnie inne kraje stosują te metody, a inne w celu resocjalizacji swoich więźniów.

Co jest lepsze: kara a rehabilitacja?

Zarówno kara, jak i rehabilitacja mają swoje role, które odgrywają w leczeniu więźniów. Jak powiedziałem wcześniej, kara jest metodą stosowaną od wieków i znajdującą się w systemie ze wszystkimi korzeniami głęboko w ziemi. Rehabilitacja i jej koncepcje są stosunkowo nowe i służą większemu dobru. Pomagają one osadzonemu stać się lepszą wersją siebie dzięki zemście i pomocy psychologicznej ze strony profesjonalistów.

Oto kilka punktów, które sprawdzą oba aspekty i pomogą Ci zakończyć temat:

  • Przydatność: Cóż, ważne jest, aby wiedzieć, który aspekt jest odpowiedni do danego zadania. Jak możesz zrozumieć, więźniowie, którzy popełnili przestępstwa o średniej lub niższej intensywności, mogą otrzymać szansę na resocjalizację, ponieważ, jak mówią, każdy ma ukrytą jaźń. Tymczasem przestępcy, którzy popełnili przestępstwo, z którym nie można żyć, a nawet jeśli Prawo daje im szansę na ich zmianę, społeczeństwo nie będzie skłonne ich zaakceptować. W takich sytuacjach kara jest lepszą opcją i wchodzą w grę prawa takie jak wyrok dożywocia lub kara śmierci.
  • Koszt procesu: większość z nas tego nie wie, ale przetrzymywanie więźnia w więzieniu kosztuje więcej niż osoba, która prowadzi normalne życie ze zwykłymi i przeciętnymi kosztami.  Dlatego czasami rehabilitacja staje się lepszą opcją, ale fakt, że rehabilitacja i to, co składa się na koncepcję rehabilitacji, zaczyna się i kończy z pewną wartością pieniężną z nią związaną.
  • Społecznie akceptowalne: jednak kara wydaje się być terminem oznaczającym ciemną stronę systemu, ale są przypadki, w których jedyną możliwością pozostawioną w rękach sędziów jest ogłoszenie kary.  Rehabilitacja jest uważana za znacznie lepszą koncepcję, ponieważ nie tylko ratuje przestępców przed dalszymi traumami, ale także daje im szansę na stworzenie i zbudowanie lepszego życia dla siebie i swoich rodzin.
  • Trafność: Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem strony tej koncepcji, jest sprawdzenie, która z nich lepiej pasuje do sprawy. Jeśli ktoś jest seryjnym mordercą i ma oskarżenia o gwałt i nielegalne postępowanie, rehabilitacja może nie zadziałać, ponieważ wszystko jest ograniczone, a sama rehabilitacja nie może naprawić człowieka. Ale przypadkiem osoba, która stoi w sądzie z powodu jakiejś traumatycznej przeszłości lub wymuszonej wydajności, rehabilitacja może zdziałać cuda w takim stanie.

Tak więc to było wszystko, o czym powinniśmy byli wiedzieć, jeśli chodzi o karę a rehabilitację. Jeśli chodzi o wybór jednego z dwóch, powinienem wykorzystać możliwości, ponieważ obie koncepcje mają swoje wady i zalety, a zrównoważone użycie obu jest kluczem do pokojowego i harmonijnego świata.