Jazda autem nocą. Jakich zasad należy przestrzegać?

jazda-autem-noca-jakich-zasad-nalezy-przestrzegac

Nocna jazda autem to doświadczenie, które stoi w zasadzie przed każdym kierowcą. Jedni to uwielbiają, a inni – unikają, jeśli tylko jest taka możliwość. Na pewno taki późny rajd po zachodzie słońca ma w sobie coś urokliwego, ale też wiąże się z większymi zagrożeniami na trasie. Warto jednak opanować pewne podstawowe zasady, dzięki którym można zwiększyć poziom bezpieczeństwa – swój i pasażerów.

Bacznie obserwuj drogę

Przede wszystkim, dokładnie obserwuj drogę – dużo intensywniej niż robisz to w ciągu dnia. Takie zadanie może być wyczerpujące, bo wiąże się z ciągłym skupianiem wzroku i ze zwiększoną koncentracją, a nie jest łatwo utrzymywać uwagę non stop.

Natomiast niestety jest to konieczne. Na kursie prawa jazdy kat. B na pewno usłyszysz, że w nocy w każdej chwili coś może pojawić się przed maską – to prawda.

Przy okazji pamiętaj o tym, by unikać patrzenia na światła nadjeżdżających pojazdów. Taka praktyka może prowadzić do tego, że na co najmniej kilka sekund będziesz oślepiony/a. To opóźnia reakcję.

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowanie bezpiecznej odległości od innego pojazdu jest ważne przez cały czas – niezależnie od tego, czy podróżujesz w dzień, czy w nocy.

Natomiast po zmroku warto zachować szczególną ostrożność. Specjaliści z OSK Auto-test przypominają o tym, że droga hamowania typowych samochodów osobowych przy prędkości 80 km/h wynosi nawet kilkadziesiąt metrów. Zatem w terenie zabudowanym poruszaj się co najmniej kilka metrów za innym autem.

Wraz ze wzrostem prędkości stopniowo należy zwiększać odległość od innych pojazdów. Daj sobie i innym uczestnikom drogi komfort i bezpieczeństwo.

Ograniczaj oświetlenie wewnętrzne

Jadąc w nocy, warto ograniczyć oświetlenie wewnętrzne w aucie, które może nie tylko dekoncentrować, ale wręcz zakłócać widoczność drogi.

Pamiętaj o tym, żeby:

  • wyregulować w odpowiedni sposób podświetlenie deski rozdzielczej (jeśli jest taka możliwość),
  • ustawić nawigację na tryb jazdy nocnej,
  • unikać podświetlania nóg pasażerów, dachu czy drzwi.

Doświetlanie pozostaw sobie dopiero na postój.

Pamiętaj o odpoczynku

Brak słońca w połączeniu z późną godziną może wywoływać senność. To naturalne, że kilkugodzinna nużąca jazda z czasem prowadzi do zmęczenia. Bardzo ważne jest jednak to, by szybko reagować.

W razie potrzeby zjedź w bezpieczne miejsce, zamknij auto i zrób sobie przynajmniej 15-minutową drzemkę.

To najzdrowszy sposób na regenerację organizmu podczas nocnej jazdy – dużo lepszy niż działające tylko na krótką metę słodkie napoje pobudzające.