Jakie zatrzaski są wykorzystywane w amortyzatorach bezpieczeństwa?

jakie-zatrzaski-sa-wykorzystywane-w-amortyzatorach-bezpieczenstwa

Zatrzaśniki, nazywane również karabińczykami stanowią element zabezpieczający w amortyzatorach bezpieczeństwa stosowanych w akcjach pożarniczych i pracach wykonywanych na wysokościach. Modele dostępne na rynku różnią się między sobą kształtem, materiałem wykonania, a także rodzajem mechanizmów zamykających i otwierających. Czy różnice te mają wpływ na zastosowanie zatrzaśników?

Kształty zatrzaśników

Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych zatrzaśników należą modele owalne. Ich prosta konstrukcja ma ogromne znaczenie dla łatwości i wygody użytkowania. Łatwe zamykanie i otwieranie sprawdza się przede wszystkim w pracach na wysokościach, kiedy wymagane jest sprawne przepinanie się między elementami systemu zabezpieczającego bez przerywania ciągłości asekuracji. W ofertach sklepów, takich jak Sprzęt-Poż dostępne są również zatrząśniki D-kształte. Modele wyposażone są w różne rodzaje zabezpieczeń, w tym blokady, które zapobiegają przesuwaniu się liny. Natomiast wszystkie karabińczyki posiadają ten sam rodzaj zamknięcia – do środka, i wyposażone są w element sprężynujący zapewniający automatyczne zamykanie. To duże ułatwienie, dzięki któremu wielokrotne przepinanie się, np. na rusztowaniu, nie stanowi problemu.

Aluminiowe czy stalowe

Karabińczyki dostępne na rynku wykonane są z różnych materiałów. Wśród nich znajduje się aluminimum wzbogacone o odpowiednie stopy. Dzięki temu zatrzaśniki są solidne i jednocześnie zachowują swoją lekkość, która w zależności od branży, może mieć duże znaczenie. Choć są to niewielkie elementy wchodzące w skład zestawu zabezpieczającego podczas pracy na wysokościach, mają swój udział w wadze całego stroju. Dlatego szczególnie we wspinaczce górskiej, kilka kilogramów może zrobić ogromną różnicę. Zatrzaśniki stalowe są cięższe, ale z uwagi na równie dużą wytrzymałość, stosowane są przede wszystkim w pracy na budowach oraz przez straż pożarną, gdzie ich eksploatacja jest zdecydowanie bardziej intensywna.

Rodzaj zamknięcia

Wśród dostępnych na rynku zatrzaśników można otrzymać modele zakręcane z podwójną blokadą. Taka konstrukcja daje gwarancję, że zamknięcie zatrzaśnika nie otworzy się w sposób niekontrolowany. Dla specyficznej pracy strażaków, którzy wykonują większość czynności w grubych rękawicach ograniczających precyzję ruchów, sprawdzą się zatrzaśniki rozłączalne z zapadką blokującą. Ten rodzaj zamknięcia karabińczyka gwarantuje bezpieczeństwo, jest jednocześnie łatwy w otwieraniu nawet w rękawicach.