Jakie zabawki są bezpieczne dla niemowląt?

jakie-zabawki-sa-bezpieczne-dla-niemowlat

Dzieci już od pierwszych dni życia powinny mieć dostęp do zabawek, które pomagają im poznawać otaczający świat i się rozwijać. Każdy rodzic musi jednak znać zasady bezpieczeństwa, którymi należy kierować się przy wyborze właściwych zabawek i artykułów dla najmłodszych. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, które produkty sprawią niemowlętom wiele radości, a jednocześnie zapewnią wartość edukacyjną i bezpieczeństwo podczas zabawy.

Zabawki dostosowane do wieku

Przede wszystkim koniecznie zwróć uwagę na grupę wiekową, dla której przeznaczone są zabawki. Artykuły dla starszych dzieci mogą bowiem zawierać mniejsze lub odstające elementy. Niemowlęta zaś biorą wszystkie rzeczy do buzi, więc podczas chwili nieuwagi Twoja pociecha mogłaby przez przypadek połknąć drobniejsze części i się nimi zakrztusić. Co więcej, zabawki przerastające możliwości malucha mogą wzbudzać w nim irytację czy znużenie, a także zniechęcą go do używania ich w przyszłości. Właściwie dobrane artykuły dla niemowląt pomogą im szukać swoich zainteresowań, a także uczyć się wielu nowych rzeczy poprzez radosną, zajmującą zabawę.

Funkcjonalność i przeznaczenie zabawek

Jak wspomnieliśmy, zabawki powinny nie tylko zapewniać świetną zabawę, ale też nieść wartość edukacyjną. Warto więc inwestować w zabawki interaktywne, które mówią czy grają wesołe melodie oraz wyposażone są w różne przyciski. Dzięki temu wzbudzają ciekawość u maluchów, rozwijają ich kreatywność i wyobraźnię, a także ułatwiają naukę nowych słów, nazw, barw czy liczenia. Zabawki, które mają różne kolory i faktury, a także wydają z siebie ciekawe dźwięki, angażują wszystkie zmysły niemowląt i pomagają im odkrywać świat.

Atestowane, nietoksyczne materiały i wykonanie

Sklepy z zabawkami, takie jak Kraina Misia Krzysia dbają o to, by produkty na ich półkach miały wszystkie obowiązkowe atesty, certyfikaty i specjalne oznaczenia. Dzięki nim zyskujesz pewność, że wybrany produkt spełnia zasady bezpieczeństwa i możesz go bez obaw sprezentować swojemu maluszkowi. To jednak nie wszystko, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze zabawek!

Niezwykle istotną cechą jest również materiał, z jakiego zabawka jest wykonana, a także sposób jej wykończenia. Nie powinna mieć ona żadnych ostrych krawędzi, części, które można łatwo odczepić, wystających nitek czy długich sznurków. Materiał natomiast powinien być nietoksyczny oraz najlepiej łatwy do utrzymania w czystości. Tworzywo nie może zawierać ani wydzielać szkodliwych substancji, by dziecko mogło brać je bezpiecznie do buzi.