Jakie właściwości zdrowotne ma ocet

Jeżeli słyszymy o wykorzystywaniu octu, to najczęściej produkt taki kojarzy nam się z usuwaniem zabrudzeń. Jest to, co prawda artykuł spożywczy, ale przecież doskonale będzie usuwać kamień i zanieczyszczenia. Nie zapominajmy jednak, że ocet ma także właściwości zdrowotne.

Czy występuje wiele rodzajów octu?

Wiele osób, które bardzo tradycyjnie podchodzą do kuchni, nie jest nawet zorientowanych w tym, że ocet może występować w bardzo wielu różnych postaciach. Popularny jest na przykład ocet winny, który bardzo często jest wykorzystywany do komponowania najróżniejszych dań w kuchni polskiej, ale także, jeśli chodzi o potrawy zagraniczne. Czym jednak konkretnie jest ocet i skąd się bierze?

Skąd się bierze ocet?

Ocet to po prostu jest połączenie wody i kwasu octowego. Aby jednak produkt taki mógł zaistnieć, potrzebny jest proces fermentacji, który składa się z dwóch etapów. Najpierw więc w pierwszym etapie drożdże muszą się żywić cukrem albo będzie to skrobia, która pochodzi z płynów, które z kolei będą pochodziły z pokarmów roślinnych. A te ostatnie to mogą być pełne ziarna, owoce, czy też ziemniaki lub ryż. W końcu w sklepach możemy bez żadnego problemu znaleźć ryżowy lub jabłkowy. Znajdziemy także naturalnie ocet winny. Tak więc płyn ten będzie fermentować, czyli powstawać będzie alkohol. Potem płyn jest poddany działaniu tlenu i bakterii kwasu octowego Acetobacter. Taka fermentacja może ponownie być realizowana przez tygodnie albo miesiące. Wtedy właśnie wytwarza się ocet. Z kolei za charakterystyczny zapach i smak odpowiadać będzie kwas octowy. Poza tym ocet może czasami zawierać śladowe ilości witamin lub soli mineralnych.

Ocet winny i nie tylko – co oferuje?

Czy jednak ocet może nam zapewnić natychmiast jakieś dobroczynne wartości? Przede wszystkim będzie mieć bardzo mało kalorii i jest idealnym dodatkiem do wielu dań, podkreślając ich smak. Stale prowadzone są badania nad tym, jak wykorzystywać ocet w diecie, ale już wiadomo, że może on bardzo dobrze działać jako środek, który hamuje apetyt. Poza tym udowodniono, że zawiera szczepy bakterii probiotycznych. Dzięki nim bardzo znacznie może się poprawić perystaltyka jelit. Na pewno więc powinniśmy w domu mieć przynajmniej jedną butelkę. Taki produkt przydaje się nie tylko i wyłącznie podczas odkamieniania czajnika, ale trudno sobie wyobrazić przygotowanie wielu dań bez octu. Najrozsądniej natomiast zawsze jest się poradzić jakiegoś doświadczonego dietetyka, który wykluczy przeciwwskazania zdrowotne do stosowania octu.