Jakie tapety pasują do stylu industrialnego?

jakie-tapety-pasuja-do-stylu-industrialnego

Styl industrialny narodził się w połowie XX w. w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory powstało wiele jego odmian i mutacji na całym świecie. Współczesne nurty industrialne wyróżniają się rezygnacją z naturalnych surowych powierzchni ścian na rzecz ich imitowania przy użyciu tapet i fototapet. Zapraszamy na prezentację okładzin ściennych, które pasują do stylu industrialnego i takich, które wprowadzają do dekorowanych przestrzeni industrialne klimaty.

Trudno jednoznacznie określić, jaka tapeta lub fototapeta nadaje się do aranżacji wnętrza w stylu industrialnym. Dekoracja ścian to tylko jeden z wielu elementów składowych tej stylistyki. Warto ją bliżej poznać, aby świadomie operować kolorystyką i wzornictwem okładzin ściennych.

Kryzys gospodarczy stworzył nowy styl aranżacji wnętrz

Choć dzisiaj trudno w to uwierzyć, to impulsem do powstania stylu industrialnego była recesja. Jak do tego doszło, wyjaśnia specjalista ze sklepu z tapetami ściennymi Kraina Barw: – Kłopoty gospodarki amerykańskiej z połowy ubiegłego wieku doprowadziły do bankructwa wiele przedsiębiorstw produkcyjnych. Na amerykańskim rynku nieruchomości pojawiły się tanie, opuszczone obiekty pofabryczne, magazyny, hale. Zainteresowali się nimi artyści i wszelkiej maści kontestatorzy – ludzie niezbyt zamożni, lecz za to wyjątkowo kreatywni. Zaadaptowali szybko industrialne obiekty na mieszkania, pracownie malarskie i fotograficzne, sale teatralne i galerie sztuki. Nie mogąc wiele zainwestować, najprostszymi sposobami aranżowali ogromne przestrzenie do swoich potrzeb. Stopniowo wykrystalizowały się zasady nowego sposobu aranżacji wnętrz, który dzisiaj nazywamy stylem industrialnym lub loftowym.

Stylistyka stworzona przez cyganerię z czasem uległa komercjalizacji – w swoich najbardziej ekskluzywnych odmianach nabrała cech elitarnych. Obecnie styl industrialny jest częstym wyborem klasy średniej – zakup odpowiedniej nieruchomości i jej pełne wyposażenie wymaga znacznych nakładów.

W Polsce boom na aranżacje w stylistyce industrialnej miał miejsce w latach 90. XX w. W okresie przemian ustrojowych upadło wiele państwowych przedsiębiorstw, a ich nieruchomości poszły „pod młotek”. Miejscowa bohema i ludzie biznesu, wzorem amerykańskich prekursorów, zainteresowali się przekształcaniem dawnych fabryk w przestrzenie do zamieszkania i pracy twórczej.

Czym wyróżnia się styl industrialny?

Styl industrialny jest jednym z najłatwiej rozpoznawalnych sposobów dekoracji wnętrz. Jeżeli chcesz się upewnić, że masz do czynienia ze stylizacją industrialną, sprawdź kilka najważniejszych elementów aranżacji:

  • przestrzeń – najbardziej oczywistym i najłatwiej rozpoznawalnym wyznacznikiem stylu industrialnego jest rodzaj pomieszczenia, np. dawny magazyn czy hala zakładu produkcyjnego – obecnie może to być każde pomieszczenie o wysokości ponad trzech metrów i powierzchni kilkudziesięciu, a jeszcze lepiej 100 i więcej metrów kwadratowych, które łączy w sobie funkcje salonu, sypialni i pracowni, gabinetu lub biblioteki,
  • surowa kolorystyka ścian i podłóg – wzornictwo i kolorystyka powinna nawiązywać do wyglądu materiałów wykończeniowych dawnych loftów – do betonu architektonicznego, surowego drewna, metalu i szkła,
  • niebanalne meble – bezpośrednim nawiązaniem do klasycznego stylu industrialnego jest eklektyczny dobór mebli z demobilu lub specjalnie postarzanych nowych mebli, które zostały wyprodukowane z litego drewna i wyposażone w metalowe dodatki – to nie mogą być anonimowe stoły i szafy z marketu, lecz obiekty wyraźnie spersonalizowane, designerskie, o których można opowiedzieć jakąś ciekawą historię,
  • metalowe dodatki – na ostateczny efekt aranżacji duży wpływ mają odpowiednio dobrane dodatki, w tym szczególnie oświetlenie – idealne są lampy z kloszami z blachy stalowej i drucianej siatki lub całkowicie odsłonięte, klasyczne żarówki w samych oprawkach podwieszonych na nieosłoniętym przewodzie elektrycznym.

Tapety w stylu industrialnym

Klasyczną aranżacją ścian w stylu industrialnym są chropowate tynki, odsłonięta cegła czy lany beton. Jednak nie zawsze możliwa jest aż tak daleka ingerencja budowlana. Doskonałym rozwiązaniem problemu są tapety imitujące surowe powierzchnie ścian w obiektach fabrycznych. Najprostszą tapetą na ścianę, która świetnie dopasuje się do stylu industrialnego, może być abstrakcyjny wydruk w tonacji brudnej bieli, w szarościach lub nawet w grafitowej czerni. Jako materiału można użyć fotografii autentycznej ściany lub stworzyć odpowiedni wzór od podstaw w programie graficznym.

Jeżeli zależy Ci na zbudowaniu perfekcyjnego złudzenia, to doskonałym wyborem będą tapety imitujące surowy beton lub metalizowane. Absolutnym evergreenem są fototapety i tapety wzorowane na murach z cegły – od klasycznej wypalanej, przez białą, aż po obrazy naśladujące uszkodzone mury, ze spękanym, odpadającym tynkiem. Równie efektowne może być też użycie tapet z żyłkowaniem kamienia lub przedstawiających żwir, piasek lub korodujący metal.

Tapeta lub fototapeta do pomieszczenia w stylu industrialnym powinna nawiązywać do wyglądu ścian lub jakiegoś elementu wyposażenia pomieszczeń industrialnych. Im bardziej surowy ma wygląd, tym lepiej. Doskonałym wyborem będą też fototapety przedstawiające pojazdy mechaniczne i różnego rodzaju maszyny.