Jakie skutki ma nieleczenie zaburzeń mowy u dzieci?

jakie-skutki-ma-nieleczenie-zaburzen-mowy-u-dzieci

Prawidłowa wymowa pozwala dziecku na swobodną komunikację zarówno z dorosłymi, jak i rówieśnikami. Pomaga wyrażać potrzeby, uczucia oraz rozwijać się w prawidłowy sposób. Maluchy, które nie umieją porozumieć się z otoczeniem, łatwo wpadają w gniew i frustrację. Długofalowe skutki takich problemów mogą być bardzo przykre. Sprawdź, dlaczego należy leczyć zaburzenia mowy u dzieci.

Jakie są przyczyny zaburzeń mowy u dzieci?

Przyczyn zaburzeń mowy u dzieci może być bardzo wiele. Wśród najczęstszych z nich wymienia się choroby narządów mowy, wady zgryzu czy uszkodzenia narządów artykulacyjnych. Mogą być one także spowodowane nieprawidłowościami w układzie nerwowym, związane z chorobami neuropsychiatrycznymi lub mieć podłoże genetyczne.

Niektóre zaburzenia mowy mogą wynikać z przeżycia przez dziecko bardzo stresującego wydarzenia lub doświadczenia silnych, negatywnych emocji. Do zaburzeń wymowy przyczynia się także problem ze słuchem. Zdarza się także, że do zaburzeń dziecięcej mowy przyczynia się sytuacja w domu. Jeśli dziecko nie będzie miało stworzonych odpowiednich warunków, nie będzie mogło w pełni rozwijać swojej mowy.

Im szybciej rodzice zauważą i zareagują na zaburzenia mowy u dziecka, tym lepiej. Odpowiednio dobrane pomoce logopedyczne pozwolą kształtować prawidłową wymowę oraz będą zapobiegały utrwalaniu złych nawyków.

Dlaczego zaburzenia mowy powinny być leczone?

Zaburzenia mowy powinny być leczone jak najwcześniej. Najważniejsza będzie oczywiście prawidłowa diagnoza, która pozwoli poznać przyczynę problemu oraz poprzez właściwe ćwiczenia pracować nad jego rozwiązaniem. Podczas ćwiczeń warto wykorzystywać profesjonalne akcesoria logopedyczne, znaleźć je można np. na Komlogo. Wspomagają one leczenie rozmaitych zaburzeń mowy, uatrakcyjniają oraz zwiększają skuteczność wykonywanych ćwiczeń.

Nieleczone zaburzenia mowy przeszkadzają dzieciom w swobodnej komunikacji. To bardzo komplikuje codzienne życie maluchów, wyklucza je z wielu sytuacji oraz przyczynia się do opóźnień w rozwoju poznawczym. Bardzo często trudności w wysławianiu się oraz wady wymowy powodują u dzieci spore zakłopotanie, zawstydzenie czy złość.

Niezrozumiała dla otoczenia mowa może być także przyczyną wielu kompleksów. W konsekwencji dziecko może po prostu unikać mówienia. Będzie bowiem ono kojarzyło mowę ze wstydem i przykrością. Takie dzieci bardzo często wycofują się z życia społecznego, zamykają się w sobie i unikają rówieśników. Skutki nieleczonych zaburzeń mogą objawiać się nawet w nastoletnim i dorosłym życiu. Należą do nich np. samotność, brak motywacji czy niższa samoocena.