Jakie są ulubione rodzaje zabawek dla chłopców?

jakie-sa-ulubione-rodzaje-zabawek-dla-chlopcow

Czym najbardziej lubią bawić się chłopcy? Co kupić w prezencie przedszkolakowi, a co nastolatkowi? Jak się okazuje, istnieje kilka uniwersalnych rodzajów zabawek, które ucieszą większość chłopców, oczywiście pod warunkiem, że konkretny model dopasujemy do wieku i zainteresowań dziecka. Podpowiadamy, na jakie kategorie zabawek warto zwrócić szczególną uwagę, szukając upominku dla małego mężczyzny.

Klocki – klasyk dla małych i dużych

Klocki zajmują najwyższe miejsce na liście ulubionych chłopięcych zabawek – potwierdzają to m.in. badania statystyczne „Zabawki są ważne” przeprowadzone przez Ipsos w 2016 r. Drewniane, magnetyczne, piankowe czy plastikowe elementy, z których można stworzyć rozmaite konstrukcje, znajdziemy zarówno w pokojach kilkulatków, jak i nastolatków. Absolutnym hitem od wielu lat są oczywiście klocki Lego, dostępne w wielu różnych rodzajach przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku. Zabawa nimi to nie tylko ogromna frajda i satysfakcja, ale również szereg wymiernych korzyści, m.in. rozwój zdolności manualnych, logicznego myślenia, kreatywności, spostrzegawczości czy wytrwałości.

Samochody, pociągi i inne pojazdy

Wielu chłopców jest zapalonymi fanami motoryzacji – od najmłodszych lat chętnie bawią się autkami, motocyklami, ciężarówkami, a także pociągami. Wyjątkowo wciągające dla młodszych i starszych jest układanie i rozbudowywanie torów kolejowych, po których następnie jeżdżą zabawkowe pociągi, często do złudzenia przypominające swoje realne prototypy.

Starsi chłopcy bardzo chętnie bawią się pojazdami zdalnie sterowanymi (RC), które dostarczają niezwykłych emocji. Atrakcyjne są również różnego rodzaju tory wyścigowe, a dla najmłodszych – zjeżdżalnie i skocznie dla samochodzików.

Puzzle i gry planszowe

Puzzle i wszelkie planszówki są świetne do wspólnej zabawy w rodzinnym gronie, a do tego mają wiele walorów edukacyjnych i pozwalają poszerzać wiedzę; wystarczy dobrać je do zainteresowań chłopca. Kosmos, dinozaury, zwierzęta, postaci z bajek i filmów czy trójwymiarowe układanki – trudno się oderwać się od puzzli z ulubionym motywem.

Jeśli chodzi o gry planszowe, istnieją takie, które nie tracą na atrakcyjności mimo upływu lat. Wystarczy wspomnieć słynne Monopoly, dostępne obecnie w wielu ciekawych wersjach, klasyczne domino, chińczyka, memory, okręty i scrabble, doskonałe do rodzinnych turniejów. Nieustannie powstają również nowe, godne uwagi gry przygodowe, strategiczne czy zręcznościowe – mówi nam pracownik hurtowni zabawek Kraina Zabawy w Puszczykowie pod Poznaniem.

Zabawki z filmów i bajek

Zabawki nawiązujące do popularnych bajek i filmów są bardzo lubiane przez chłopców. Najmłodsi ucieszą się z figurek i pojazdów prosto z Psiego Patrolu, Strażaka Sama czy Świnki Peppy. Nieco starsi wybiorą raczej postaci Batmana, Spider-Mana, bohaterów Gwiezdnych wojen czy Harrego Pottera. Dzięki nim mogą odtwarzać ulubione sceny i wymyślać nowe przygody swoich ulubieńców.