Jakie rękawice bokserskie są najlepsze dla początkujących fighterów?

rekawice-bokserskie

Rękawice bokserskie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pięściarza. Ich noszenie jest obowiązkowe podczas walk sparingowych na ringu, zaleca się także, aby trening bokserski również odbywał się w rękawicach. Dostępnych na rynku modeli jest bardzo dużo, a problem z ich wyborem mają szczególnie młodzi i niedoświadczeni fighterzy. Jakie rękawice bokserskie są najlepsze dla początkujących pięściarzy?

Rozmiar rękawic bokserskich

W trakcie poszukiwań odpowiednich dla siebie rękawic młodzi adepci boksu największy problem mają z wyborem odpowiedniego rozmiaru tego sprzętu. Popularne modele rękawic bokserskich występują w rozmiarach od 10oz do 16oz. Liczba ta oznacza ich wagę. Jedna uncja (oz) to w przybliżeniu 28,3 g, czyli rękawice w rozmiarze 10oz ważą około 283 g. Modele w najmniejszym rozmiarze dedykowane są przede wszystkim nastolatkom oraz kobietom. Najpopularniejszym rozmiarem wybieranym przez większość dorosłych mężczyzn jest 12oz lub 14oz.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Rozmiar rękawic bokserskich dobierany jest nie tylko do wielkości dłoni pięściarza, ale także do rodzaju treningu. Modele o niższej wadze wykorzystywane są przede wszystkim podczas treningów na przyrządach, takich jak worki czy tarcze trenerskie. Dzięki temu zawodnicy w większym stopniu mogą skupić się na sile i precyzji oddawanych ciosów. Rękawice większe, a co za tym idzie również cięższe, są wykorzystywane w trakcie walk sparingowych i treningów z partnerem.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru rękawic dla początkujących?

Odpowiedni rozmiar to najważniejszy parametr, na który należy zwrócić uwagę, poszukując rękawic dla początkujących fighterów. Sprzęt nie może być za ciasny i powodować uczucia ucisku dłoni. Początkującym polecane są rękawice w większych rozmiarach, które zapewnią im skuteczną ochronę przed możliwością odniesienia groźnej kontuzji dłoni. Ze względu na niewielkie doświadczenie początkujący powinni unikać kupowania rękawic o małej wadze, nawet do ćwiczeń z użyciem przyrządów.

Wybierając rękawice bokserskie dla początkujących, warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego są one wykonane. Trwalszym rozwiązaniem jest wybór rękawic ze skóry naturalnej, jednak z uwagi na niższą cenę początkującym polecane są modele zapinane na rzep wykonane z dobrej jakości skóry syntetycznej. Nie ma przecież pewności, że takie osoby zainteresują się boksem w tak dużym stopniu, że będą uczęszczać na treningi kilka razy w tygodniu. Sporadyczne wizyty na sali treningowej nie wymagają stosowania sprzętu z najwyższej półki.

Bez względu na wybór konkretnego modelu, rękawice dla początkujących muszą być wygodne w noszeniu oraz odpowiednio dopasowane do dłoni i nadgarstka zawodnika. Jest to ważne nie tylko ze względu na komfort pięściarza, ale również jego bezpieczeństwo. Dobrze dopasowane rękawice minimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji niemal do zera.